Na pět set tisíc podnikatelů s ročními příjmy do jednoho milionu korun by se mohlo dočkat výrazného snížení úředních povinností vůči státu. Vláda pro ně chystá návrh zákona, podle kterého by mohli pomocí jedné paušální platby uhradit daně a s nimi i zdravotní a sociální pojištění. Nyní musí vše přiznávat na třech různých formulářích a jednat se třemi úřady. Zákon by v případě schválení mohl začít platit v roce 2021. O novince informovaly HN již minulý týden, konkrétní podrobnosti však ministerstvo financí zveřejnilo až nyní. 

Paušální daň by podle návrhu byla placena měsíčně jedinou platbou a zahrnovala by minimální základy pro sociální a zdravotní pojištění pro příslušný rok. To jsou částky, které již nyní všichni poplatníci povinně platí. Vlastní daň by podle informací ministerstva byla 500 korun. 

"Celková výše tohoto paušálního odvodu by se v závislosti na vývoji průměrné mzdy, od které se minimální základy pojistného odvozují, měla v příštím roce pohybovat v rozmezí 5400 až 5500 korun měsíčně," uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

"Chceme tím malým živnostníkům ušetřit čas, peníze i stres, které jsou s plněním odvodových povinností spojeny. Díky tomu se budou moci více věnovat svým zákazníkům, klientům, obchodním partnerům nebo třeba rodině," řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.