Pražské letiště mělo zhruba v roce 2023 získat novou dominantu – osmdesát metrů vysokou řídicí věž, která by doplnila tu stávající. Už nyní je však jasné, že nové sídlo leteckých dispečerů se na severozápadním okraji Prahy objeví později. Jeho stavba je dle Řízení letového provozu (ŘLP) závislá na investicích letiště, zejména pak na stavbě paralelní dráhy. Právě kvůli ní má nová věž vyrůst, plánovaná je však až na rok 2026.

Současné plány Letiště Praha počítají s tím, že by se paralelní dráha začala stavět nejdříve v roce 2023. Podle původních plánů přitom měla ve stejném roce nová věž na Ruzyni už stát, stavět se mělo začít už napřesrok. Nyní už je ale jasné, že se termíny posunou. "Bavíme se tady o letech 2023 až 2024, to jsou zhruba takové ty odhady, které jsou reálné," uvedl nyní k počátku stavby mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Letiště má v tuto chvíli v ruce stanovisko EIA o dopadech výstavby paralelní dráhy na životní prostředí a dokončenou dokumentaci pro územní řízení. "Projednáváme ji s dotčenými orgány státní správy, okolními obcemi, správci sítí a připravujeme se na podání žádosti o územním rozhodnutí," řekl HN mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň s tím, že se tak má stát už na jaře letošního roku. Přesné termíny stavby a dokončení paralelní dráhy však mají padnout až později, zejména v závislosti na celosvětovém vývoji poptávky po letecké dopravě.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.