Česko sice pokryl sníh, nízké hladiny podzemních vod nicméně na řadě míst zatím nedoplnil. Jednadvacet procent půdy se stále potýká se suchem, stejně jako polovina mělkých vrtů, zejména na Moravě a v Polabí. Ministerstvo životního prostředí na boj proti suchu letos vydá dvě miliardy korun.

V pondělí vypsalo například výzvu s dotací jedné miliardy na projekty takzvané velké dešťovky pro obce a města. Díky němu se budou moct udělat nádrže na dešťovou vodu pod silnicemi, vystavět zelené střechy nebo odvodnit parkoviště do zasakovacích pásů.

Ministerstva životního prostředí a zemědělství nyní také upravují zákon, který úřadům umožní větší regulaci odběrů vody v případě sucha. Stát je na sucho připraven lépe než před pěti lety, přesto se ale musí blahobytné čerpání vody změnit, říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Jak je Česká republika připravena na letošní rok, pokud by opět hrozilo sucho?

To je otázka pro svatého Petra a pánaboha, protože ti ve finále rozhodnou o tom, jak to dopadne. My do toho vstupujeme v této chvíli se 3,5 miliardy kubíků vody ve sněhu. To je skvělé. Bohužel ale až v příštích měsících, hlavně v březnu, uvidíme, jak rychle voda odteče. Jsme ale rozhodně lépe připraveni než před pěti lety, protože v tom mezidobí přibyly tisíce konkrétních opatření.

Můžete být konkrétní?

Rozdělil bych to asi do několika oblastí, ale lidi nejvíce zajímá pitná voda. Je několik set obcí, které jsou závislé na mělkých podzemních zvodních. Bohužel, byť si široká veřejnost myslí, že sníh už nám zásoby vody doplnil, tak stále ještě 50 procent země je z pohledu vody ve stavu mimořádného sucha. To je neuvěřitelné číslo na to, že se zdá, že hodně nasněžilo. My už máme za sebou asi 320 projektů pro 145 tisíc lidí ve třech stovkách obcí, kde jsme vodu zajistili. V těch projektech budeme pokračovat.

Jak jsou na tom přehrady?

Díky nadprůměrným srážkám máme relativně vysoké stavy vody ve vodárenských nádržích a přehradách. Do toho letošního roku jdeme z dobré startovní pozice, připomínám ale historickou paralelu z roku 1947, kdy bylo hodně sněhu, pak byly povodně a pak bylo historické sucho. Dnes nikdo neví, zda se to nebude opakovat, a opravdu to bude záviset na tom, jak sníh odtaje a jak rychle začne jaro. Zatím ty předchozí roky spíše naznačují, že jaro může přijít hodně rychle.

Česká geologická služba, která je organizací podřízenou vašemu ministerstvu, má v rámci nového projektu vytipovat lokality s podzemní vodou. O co půjde?

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.