Plán ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ušetřit v rozpočtu 50 miliard korun je výjimečný v tom, že k němu dochází ve chvíli, kdy se ekonomice daří. Bez práce je nejméně lidí za posledních 20 let a Česká národní banka počítá, že HDP letos poroste téměř o tři procenta. Inflace se navíc pohybuje okolo dvou procent, což je dlouhodobý cíl centrální banky.

"Začít s úspornými opatřeními v době růstu, abychom se připravili na horší časy, nepovažuji za špatné," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. "Za problematické považuji neodpovědné utrácení v době růstu za programy, které naši konkurenceschopnost nijak neposilují, aby se později, i kvůli němu, muselo škrtat tam, kde bychom šetřit neměli," dodává.

Klausův první úsporný balíček

V minulosti však k výrazným škrtům v rozpočtu docházelo především v době propadu ekonomiky. První úsporný balíček přijala v dubnu 1997 vláda Václava Klause. Tehdejší kabinet ODS, ODA a lidovců kvůli propadu ekonomiky přikročil k úsporám a v plánovaném rozpočtu na rok 1998 snížil mimo jiné výdaje o pět procent.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.