Pomalu končí éra, kdy internetové vyhledávače a úložiště nenesou žádnou odpovědnost vůči autorům, jejichž díla šíří internetem. Společnosti jako Google, jemu podřízený server YouTube či české Ulož.to a Seznam.cz se musí připravit na přísnější ochranu autorských práv. Na její úpravě se shodli zástupci zemí Evropské unie při pátečním nočním jednání.

Do finále tak míří příprava nové evropské směrnice, která má za cíl vyrovnat postavení autorů, poskytovatelů obsahu a uživatelů internetu. Pokud nová pravidla projdou, budou vyhledávače a úložiště platit tvůrcům a umělcům za využívání jejich děl, ať už jde o knihy, články, videa či filmy. Pod hrozbou sankcí budou také ručit, že nedopustí šíření pirátských kopií a zajistí okamžité odstranění nelegálního obsahu ze svých webů. Dnes obsah chráněný autorskými právy proaktivně nehlídají a žádosti vydavatelů o jeho smazání často vyřizují se zpožděním nebo vůbec.

"Aktuální znění kompromisního návrhu je výsledkem složitých jednání a zohledňuje zcela nebo ve značné míře připomínky vznesené Českou republikou. Znění návrhu jako celku jsme proto podpořili," uvedla pro HN Petra Hrušová, tisková mluvčí ministerstva kultury, které v jednáních zastupuje české zájmy. Ministerstvo bude mít na starosti ukotvit případná nová pravidla do českého zákona.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.