Ruskem šířené dezinformace mohly pomoct americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi do Bílého domu i ovlivnit referendum o brexitu. Dezinformacím oslavujícím Rusko se daří i v Česku. Pokud by se dvacet největších dezinformačních serverů v zemi počítalo jako jedno médium, patřilo by k nejsilnějším serverům v zemi. Vyplývá to ze srovnání návštěvnosti tuzemských proruských webů, které HN sestavily z dat za loňský listopad.

Ze zjištění plyne, že kumulovaný dopad proruských dezinformačních webů v Česku je obrovský. Dohromady měly za loňský listopad zhruba poloviční návštěvnost jako třetí nejnavštěvovanější portál v zemi, Seznam Zprávy, a v celkovém pořadí podle návštěvnosti by se tento "superserver" umístil za sledované období na šestém místě.

Metodika analýzy

Při sestavování seznamu největších proruských serverů v zemi HN vycházely z databáze dezinformačních webů, kterou sestavil portál Neovlivní.cz. Původní seznam obsahoval 29 proruských webů.

U jednotlivých titulů byl následně prostřednictvím analytické stránky SimiliarWeb.com zjištěn počet návštěv za listopad 2018, čímž vznikl unikátní seznam dvaceti nejnavštěvovanějších českých proruských serverů. 

Výsledný seznam obsahuje tyto weby: ParlamentniListy.cz, cz.sputniknews.com, AC24.cz, Aeronet.cz, ProtiProud.cz, Zvedavec.org, Vinegret.cz, NWOO.org, Rukojmi.cz, SkrytaPravda.cz, VlasteneckeNoviny.cz, EuroDenik.cz, BezPolitickeKorektnosti.cz, FreeGlobe.cz, EUPortal.cz, CzechFreePress.cz, InfoKuryr.cz, EUServer.cz, SvetKolemNas.info a Lajkit.cz.

Data byla následně porovnána s listopadovými čísly nejnavštěvovanějších webů v zemi, které byly odvozeny ze srovnání serveru MediaGuru

Mezi ně patří: iDnes.cz, Novinky.cz, SeznamZpravy.cz, Blesk.cz, Aktualne.cz, Denik.cz, Lidovky.cz a Eurozpravy.cz.

Zahrnuty do srovnání nebyly servery Nova.cz a CeskaTelevize.cz, které by dle listopadových dat spadaly mezi nejnavštěvovanější tituly, nicméně obsahově jsou na pomezí zpravodajských portálů a internetových televizí.

Zahrnuty nebyly ani čistě sportovní weby a stránka Super.cz, již server MediaGuru mezi zpravodajské weby nezařadil.

Data dále odhalují, že proruským webům v Česku jasně dominuje pár titulů, kam směřuje drtivá většina návštěv. Následuje celá řada menších portálů, které jsou často provázány a vzájemně na sebe odkazují.

Jednoznačným českým dezinformačním lídrem s 8,5 milionu návštěv měsíčně jsou Parlamentní listy, za nimiž stojí senátor Ivo Valenta. V tabulce návštěvnosti následuje česká mutace kremelského Sputniku. Kolem jednoho milionu navštívení měsíčně vykázaly ještě servery AC24.cz a Aeronet.cz. Dohromady tato dezinformační "velká čtyřka" pokrývá 85 procent všech návštěv tuzemských proruských webů.

Zajímavé závěry lze vyvodit také z průměrného času, který uživatelé stráví na jednotlivých webech. Průměrný čtenář Parlamentních listů a českého Sputniku na těchto stránkách brouzdá pokaždé zhruba šest (Sputnik, 06:09), respektive sedm (Parlamentní listy, 07:11) minut, což je v porovnání s dalšími dezinformačními i ostatními zpravodajskými weby, s výjimkou Idnes.cz (05:59), několikanásobná hodnota. Ukazuje se tedy, že čtenáři hlavních dezinformačních portálů jsou na internetu velmi aktivní.

Dopad serverů, které využívají manipulativních technik, na českou veřejnost lze vyčíst také z celkového stráveného času za sledované období. Hodnota byla z dat vypočítána jako součin počtu návštěv a délky průměrné návštěvy (viz tabulka na konci textu).

Pokud se budeme držet již zmíněného dezinformačního "superserveru", celkový čas, který čtenáři na tomto pomyslném webu za loňský listopad strávili, činí 1 481 871 hodin.

Pro porovnání - na třetím nejnavštěvovanějším webu v Česku (Seznam Zprávy) je to 1 071 536 hodin.

Češi tak kumulovaně na dezinformačních serverech stráví o třetinu více času než na zpravodajské "trojce" českého internetu dle návštěvnosti.

Ve srovnání s ostatními českými zpravodajskými weby by se tento imaginární dezinformační "superserver" umístil v celkovém stráveném času uživatelů na čtvrtém místě (za stránkami iDnes.cz, Novinky.cz a Blesk.cz).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.