V neděli se v Praze po dvou letech koná celostátní sněm hnutí ANO k volbě vedení na další dvouleté funkční období.

Pozici předsedy hnutí podle očekávání obhájil premiér Andrej Babiš, kterého do čela nominovaly všechny krajské sněmy. Na celostátním sněmu získal 206 hlasů z celkového počtu 238 přítomných delegátů, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.

"Chci vám moc poděkovat za důvěru. Chci vám slíbit, že nadále budu vykonávat funkci předsedy s maximální energií a urputností. Ve prospěch našeho hnutí samozřejmě, ale hlavně ve prospěch všech občanů České republiky. Díky moc a těším se na další spolupráci," řekl Babiš po volbě.

V projevu krátce před volbou zopakoval, že hnutí má program pro všechny. "Jsem přesvědčen, že stát má fungovat jako rodinná firma. Rodinná firma je solidární, má vizi a cíl. Stát by se měl naučit od privátních firem, jak ony fungují," poznamenal. Delegátům také řekl, že jim může slíbit, že se nezmění, na druhé straně se ale chce učit z vlastních chyb.

"Jsem rád, že hnutí je jednotné, že postupujeme dál v našem plánu pro lepší Česko. Jsme ve vládě a máme jasnou představu, jak pokračovat ve vládním programu," poznamenal s tím, že výměny ministrů nejsou na pořadu dne.

Vláda se podle něj bude dál zabývat důchody či digitalizací, chce ale prosazovat národní zájmy i v Evropské unii. "Naše zahraniční politika je podstatně aktivnější než v minulosti," řekl novinářům po volbě.

Prvním místopředsedou hnutí ANO bude dál Jaroslav Faltýnek. Hlas mu dalo 190 z celkového počtu 237 přítomných delegátů, získal tedy zhruba 80 procent hlasů. Jeho protikandidáti, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál, z volby odstoupili. Faltýnek tak neměl protikandidáta.

Faltýnek měl na obhajobu své pozice podporu většiny krajských sněmů. Podpořil ho i Babiš. Faltýnek působí ve sněmovně jako předseda klubu ANO a je i předsedou zemědělského výboru. Prvním místopředsedou ANO je od února 2015.

Pokorná Jermanová zdůvodnila své rozhodnutí mimo jiné tím, že by považovala za nefér nevyslyšet přání lídra hnutí, tedy Babiše. On má podle ní právo říct, koho chce jako svoji pravou ruku. Vokřál, který je brněnským městským zastupitelem, i zastupitelem Jihomoravského kraje, zase řekl, že funkce prvního místopředsedy je z velké části spojená s Prahou a prací ve sněmovně.

Faltýnek v odpoledním nominačním projevu oceňoval hlavně jednotu hnutí. Vyzval k podpoře vlády ze všech pozic, které hnutí ovládá. Dopoledne před delegáty poznamenal, že funkce předsedy vlády i nejsilnějšího subjektu ve sněmovně je pro ANO premiéra. "Z neznámého hnutí do čela vlády, to je obrovský úspěch. A proto to teď nesmíme pokazit," řekl. "Nesmíme zklamat své voliče jako tradiční politické strany před námi," apeloval na straníky. "Osobně věřím, že naše vláda plní program, který jsme voličům předložili," dodal.

Připustil, že není bezchybný, přesto podle něj poslanecký klub ANO v této politické premiéře uspěl, protože nedopustil, aby ho politická konkurence rozdělila. "Pamatujete v minulosti ODS, sociální demokracie, KDU-ČSL i zelení, všechny tyto strany draze zaplatily za nejednotu poslaneckých klubů a své přeběhlíky," varoval. Uvedl, že za vstup do koaliční vlády muselo ANO zaplatit programovými ústupky, například obětováním karenční doby, tedy zrušením první tří dnů neplacené nemocenské. Také se podle něj vrátila negativní kampaň v podobě útoků na Babišovu rodinu.

Faltýnka spolu s Babišem stíhala policie v kauze dotace pro projekt farmy Čapí hnízdo. Sněmovna je kvůli tomu dvakrát vydávala k trestnímu stíhání. Faltýnkovo stíhání však loni státní zástupce zastavil.

Faltýnek: Jednou nás podpoří KSČM, někdy SPD a ODS, já jsem vděčný za každý hlas

Místopředsedou ANO se nově stal předseda sněmovny Radek Vondráček. Funkci obhájili ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec, Pokorná Jermanová a Vokřál. Ve volbě neuspěl ostravský primátor Tomáš Macura, který bývá označován za rebela ANO. Ještě před volbou odstoupil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Hlasovalo 237 delegátů, z toho jeden neplatně. Brabec získal 213 hlasů, Vokřál 195, Vondráček 186 a Jermanová 140. Neúspěšný Macura obdržel 115 hlasů, 47 delegátů hlasovalo proti a 74 se zdrželo.

Vokřál se chce podílet na komunikaci s regiony před krajskými volbami v roce 2020. Zároveň je podle něj nutné oslovit více mladých lidí. Třetím tématem je komunikace dovnitř hnutí, podle něj by se mohla v budoucnu opakovat ideová konference, jakou mělo hnutí ANO na konci ledna v Ostravě, řekl na briefingu po volbě.

Nový místopředseda Vondráček by chtěl posílit partnerské vztahy hnutí ANO s jinými politickými subjekty v zahraničí. "Znám osobně už skoro všechny předsedy v Evropské unii, (Evropském) parlamentu. Potkávám se s opozicí, s různými názory. Myslím, že nás to může obohatit a že můžeme potom víc v Evropě prosadit," uvedl.

Jermanová by se chtěla zaměřit na lepší propojení jednotlivých úrovní politiky. Důležité je podle ní také vytvořit dlouhodobou strategii. "Teď nás čekají troje velmi důležité volby a myslím, že máme velmi málo času na to, abychom dali strategii dohromady a obsadili ji taky personáliemi, o kterých se musíme bavit," poznamenala.

Ministr Brabec si nemyslí, že v hnutí ANO by nefungovala komunikace. Pochválil si, že se hnutí nerozděluje na grémium, místopředsedy a zbytek. "Často zasedáme dohromady jako předsednictvo, jako výbor v širším kolektivu lidí. Myslím, že potom lidi mají skutečně pocit, že jsou do toho zapřaženi všichni," řekl.

Macura před neúspěšnou kandidaturou mimo jiné pronesl, že se chce přihlásit ke spoluzodpovědnosti. Měl obavy, zda hnutí trochu nežije v euforii z vítězství v předešlých volbách a nepovažuje budoucí úspěchy za automatické. Nemyslí si, že stačí zachovat stávající model, podle něj se mění voliči i členská základna ANO. Varoval, že počet srdcařů v hnutí klesá.

Sněm také vybral osm z deseti členů předsednictva. Do něj se dostal Macura, karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, jihočeský poslanec Roman Kubíček, předseda pražské organizace Jan Říčař, dosavadní člen předsednictva a poslanec Jan Volný, poslankyně Jana Pastuchová, olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk a náměstek hejtmana Kraje Vysočina Martin Kukla. Neuspěli poslanci Martin Kolovratník a Petr Sadovský.

Macura: Trápí mě změna voličské základny, ANO není atraktivní pro mladé a pracující

Babiš varoval před papalášstvím

Babiš ve svém projevu zkritizoval "papalášství", které se podle něj začíná v hnutí projevovat. Jako příklad uvedl registrační značky na autech nebo luxusní superby. Řekl také, že vidí někdy snahu o privatizaci krajských organizací. V projevu také slíbil zrušení superhrubé mzdy, snížení daní zaměstnancům, důležitá je podle něj také revize sociálních dávek či omezení počtu kontrol podnikatelů.

"Víte, jak často mluvím a kritizuji kumulaci funkcí, zneužívání výhod, drahá služební auta, prostě papalášství. To se začíná objevovat i u nás," poznamenal Babiš. "Primátorské SPZ, milionové superby a podobné nesmysly. Když to čtu v médiích, tak jsem naštvaný a stydím se za to, jaké lidi naše krajské organizace vybírají na kandidátky," doplnil. Konkrétní osoby nejmenoval. Registrační značku "na přání" s nápisem PRIMATOR má děčínský primátor za ANO Jaroslav Hrouda. Jeho služební auto Škoda Superb Laurin & Klement stálo milion korun.

Podle Babiše se někteří členové ANO zajímají o volby pouze tehdy, když v nich sami kandidují, a nepracují pro hnutí jako celek. "Nezakládáme nové buňky, stále máme problém s příjímáním nových a schopných lidí. V některých krajích vidíme snahu o privatizaci krajských organizací. Nebo třeba kumulace funkcí je obrovský problém," poznamenal. "Někteří z nás se mohou snažit bojovat za hnutí, za jeho obraz ze všech sil, a potom přijdou kolegové, kteří nám to kazí, což mě značně znechucuje. Každý z vás by si měl sáhnout do svědomí a uvědomit si, proč jsme šli do politiky," dodal.

Vyzval členy, aby se věnovali práci pro lidi a snažili se o dobré jméno hnutí. Úspěšné může být podle něj pouze permanentní prací a dodržováním základních hodnot.

Babiš chce zrušit superhrubou mzdu a zrevidovat sociální dávky

V další části svého třičtvrtěhodinového projevu slíbil Babiš mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a snížení daní zaměstnancům.

Takzvaná superhrubá mzda funguje od roku 2008 a znamená, že základem daně z příjmů zaměstnanců je hrubá mzda navýšená o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojistné.

V energetice odmítl energetický mix založený podle německého vzoru na obnovitelných zdrojích. "My máme jádro a to chceme nadále rozvíjet a obnovovat," řekl. Česko se podle něj neobejde bez výstavby jaderných bloků.

Vláda by se podle něj měla také zaměřit na revizi sociálních dávek nebo na rodinnou politiku. Pochválil Maďarsko a jeho nový plán na zvýšení porodnosti. "Neříkám, že půjdeme identickou cestou, ale je to správný postup ke zvyšování porodnosti," poznamenal.

Podnikatelům chce ulevit například tím, že by stát omezil kontroly nejvýše na pět za rok. Chce také zavést paušální daň placenou jednou částkou. Na adresu elektronické evidence tržeb, která ve sněmovně budí velký odpor opozičních stran, řekl, že poctiví živnostníci ji vítají. Svoji představu shrnul jako malý a levný stát, který nikoho neotravuje. Stát se podle něj musí vžít do malého živnostníka, aby věděl, co ho trápí.

ŽIVĚ: Projev premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO

Charanzová povede ANO do eurovoleb

Evropská unie by se podle jedničky hnutí ANO pro volby do Evropského parlamentu Dity Charanzové měla vrátit k původnímu poslání, kterým bylo zajistit mír, bezpečnost a podmínky pro prosperitu. Podle ní je potřeba "reset" ve fungování evropských institucí.

EU prošla za posledních několik let řadou zatěžkávacích zkoušek, řekla Charanzová. Jmenovala například dluhovou krizi v Řecku, migrační vlnu, kde podle ní EU selhala, a aktuálně brexit, který dle jejího názoru lomcuje britskou ekonomikou. Podobná situace by podle ní pro českou ekonomiku mohla být tvrdou ranou. Poznamenala také, že Češi patří k největším euroskeptikům. "Jen 39 procent z nás považuje členství v Evropské unii za pozitivní. Není to ale chyba lidí, že nevidí přidanou hodnotu Evropské unie, výhody, které nám plynou z členství," řekla. Podle ní je třeba názorům občanů naslouchat.

Unie by se měla vrátit ke svým kořenům, míní Charanzová. Znovu nastolenou výzvou je podle ní otázka bezpečnosti, vyvstala s migrační krizí, vlnou teroristických útoků i s rozvojem technologií. "Společným úsilím musíme zastavit pašeráky lidí, zrychlit azylové řízení a navracení migrantů. Kdo azyl nedostane, musí z Evropské unie odjet. Zabývat se musíme společně ale i kybernetickými hrozbami, lepší ochranou kritické infrastruktury," poznamenala.

Česko podle Charanzové čeká tvrdé vyjednávání o víceletém evropském rozpočtu. "Jde o jednu z nejdůležitějších legislativ, které budou mít přímý dopad na Českou republiku. Hlavním cílem je, abychom si mohli určovat u nás, kam chceme prostředky směrovat," uvedla. Důležité podle ní je, aby kromě financí na bezpečnost byl dostatek peněz na financování projektů ze strukturálních fondů a na investice do životního prostředí, vzdělávání, výzkumu a inovací.

Na vnitřním trhu EU je podle Charanzové nutné bojovat proti zavádění protekcionistických opatření ze strany některých členských států. Jmenovala například omezení pro firmy, které vysílají své pracovníky, odborníky a řemeslníky do ostatních zemí. Unii ale na závěr popsala jako skvělý, světově unikátní projekt.

Střet zájmů Babiše se v Bruselu řešit neměl, je to pseudokauza, říká Charanzová z ANO

Podle Babiše by mohla v nové Evropské komisi, která bude sestavena po volbách, pokračovat i dosavadní eurokomisařka za Česko Věra Jourová. "Naše komisařka paní Jourová dělá dobrou práci, myslím si, že pokud se shodneme ve vládě, tak by neměl být důvod, aby nepokračovala, aby usilovala o lepší pozici," řekl Babiš novinářům. Jourová má nyní na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost mužů a žen. Podle Babiše je pro Česko důležité portfolio vnitřního trhu.

Videozdravici na sněm poslal Hans van Baalen, prezident frakce Aliance liberálů a demokratů (ALDE), jejíž místopředsedkyní Charanzová je od loňského listopadu. Popřál hnutí ANO spoustu křesel v novém EP. Babiš je podle něj premiér s misí a doufá v to, že ji přenese i do Evropského parlamentu.

Kritik Babiše Macura: ANO je pro všechny a pro nikoho, voliči nám přestávají rozumět

Faltýnek: Jednou nás podpoří KSČM, někdy SPD a ODS, já jsem vděčný za každý hlas

Macura: Trápí mě změna voličské základny, ANO není atraktivní pro mladé a pracující

ŽIVĚ: Projev premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO

Střet zájmů Babiše se v Bruselu řešit neměl, je to pseudokauza, říká Charanzová z ANO

Kritik Babiše Macura: ANO je pro všechny a pro nikoho, voliči nám přestávají rozumět