Klienta České podnikatelské pojišťovny před časem při cestě do Chorvatska zastavili tamní policisté a odmítli mu uznat platnost takzvané zelené karty − mezinárodního dokladu o platném pojištění vozidla. Důvodem bylo, že karta byla vytištěná na bílém papíře. "Poslali jsme poté zelenou kartu jako sken do e-mailu, aby ji klient mohl místní policii ukázat," popsala událost HN mluvčí pojišťovny Renata Čapková.

Osvědčení vydávají pojišťovny v Evropě standardně na zeleném papíře. Kdo si však sjedná pojištění on-line, dostane zpravidla nejdřív dočasné potvrzení e-mailem a musí si ho sám vytisknout, než dostane od pojišťovny originál. Když nemá k dispozici přímo zelený papír, měl by potvrzení alespoň vytisknout na zelený podklad. Pojišťovny na to klienty výslovně upozorňují. "Kartu, jež není vytištěna v zelené barvě, nemohou orgány oprávněné k její kontrole považovat za platnou a řidiči pojištěného vozidla pak hrozí pokuta," vysvětluje Čapková.

Požadavek, aby byl doklad vytištěný na zeleném papíře či alespoň podkladu, vyplývá z mezinárodní dohody a promítá se i do českých zákonů. "Zákon jasně mluví o zelené kartě, nikoli o kartě bílé nebo jinak barevné," říká Čapková.

V praxi mohou nastat situace, kdy klientovi uškodí i nevhodný odstín. Jeden z redaktorů HN zažil situaci, kdy úřednice odmítala uznat doklad vytištěný na zeleném podkladě. Podle ní nebyla barva dostatečně zelená a příliš se blížila šedé. Nakonec však doklad přijala.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.