Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poprvé před poslanci připustila, že kontroloři finančních úřadů dostávali prémie, pokud doměřili firmě daň tím, že jí neuznali odpočty na vývoj a výzkum. Doposud tuto praxi striktně odmítala.

Za viníka označila bývalého generálního ředitele finanční správy Martina Janečka, který post na konci loňského roku opustil. Janeček nyní vede krajské ředitelství v Jihočeském kraji. "Z rozhodnutí tehdejšího ředitele bylo umožněno vázat prémie na výši doměřené daně," přiznala Schillerová před poslanci rozpočtového výboru. Ti po ministryni a také po šéfce Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Tatjaně Richterové žádali vysvětlení, jak to bylo praxí odměn pro berní úředníky.

Hospodářské noviny přinesly před několika týdny důkazy o této praxi, ze kterých vyplývalo, že bývalý šéf finanční správy Martin Janeček v únoru 2016 rozeslal interní dopis, kterým umožnil vypisovat kontrolorům odměny ve výši desítek tisíc korun, pokud ve firmě doměří předem stanovenou daň. "Bylo to ze strany Janečka hloupé rozhodnutí. Manažersky hloupé, to podtrhuji," řekla Schillerová.

Dodala, že cílová odměna podle ní nemůže způsobit podjatost berního kontrolora. Muselo by se údajně prokázat, že došlo k nerovnému zacházení ze strany finančního úřadu, což z uvedeného pokynu Generálního finančního ředitelství nelze dovodit.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.