Zaujala mě už od prvního okamžiku, kdy jsem na ni narazil na severozápadním rozhraní Prahy. Se zájmem jsem sledoval, jak roste. Vypadala hezky, už když se stavěla z monolitického betonu, a ještě lépe poté, co získala konečnou fasádu z cihelných pásků, které mezi okny střídají dřevěné obklady. Nestává se to často, ale přišlo mi, že je taková, jaká má být, protože přesně a samozřejmě zapadla na svou pozici.

Vila na kraji Prahy

◼ Autorky: Markéta Cajthamlová, Daniela Slížová
◼ Projekt: 2014
◼ Realizace: 2017–2018
◼ Zastavěná plocha: 195 m²
◼ Užitná plocha: 448 m²

Průzkum

Než jsem se rozhodl o ní napsat, prozkoumal jsem pozoruhodnou lokalitu, do níž je vila začleněna. Stojí na vyvýšené městské výspě, odkud jsou daleké rozhledy a kde se vám zdá, že je všechno jako na dlani − což není iluze, ale důsledek toho, že příznivě vanoucí větry pročišťují zdejší ovzduší. Pěkně tu pofukuje, smog nedostane šanci se usadit, takže lidé mají dostatek kyslíku a − je to z mé strany čiročirá spekulace − díky tomu i pravděpodobně lepší náladu než jinde. V těsné blízkosti vily se vine půvabná lipová alej, chránící korunami pěstěnou louku a dětské hřiště. Lze hovořit o svébytném geniu loci: ocitáme se v jakési přechodové fázi Prahy, kde se ještě drží městské rostlé struktury, ale metropole se už pomalu − a nevyhnutelně − začíná rozpouštět do přilehlých polností.

jarvis_5c6e7ef0498e4c328e95a42d.jpeg
Vzdušnost architektonické koncepce Markéty Cajthamlové je patrná v každé části vily
Foto: Ester Havlová

Vila se mezi sousedními domy z meziválečného období, které tehdejší stavebníci budovali bez ambicí o estetické pozdvižení lokality, nedá přehlédnout. Nahradila právě jeden takový dům, který ani nemělo smysl přestavovat: v případě náhrady nového za staré v architektuře platí, že pokud nejde o památkově chráněný objekt a přinese-li nová stavba vyšší kvalitu, je bourání starého morálně opodstatněné. Navíc, v tomto konkrétním případě byla situace ještě více jasná, než tomu bývá obvykle, neboť se návrhu ujala Markéta Cajthamlová, která je pokládána za absolutní českou špičku v projektování rodinných domů. Její architektonické kreace se vyznačují přirozeným řádem, kde vše do sebe samozřejmě zapadá, a stejně působivou, neokázalou formou, která je propracovaná do nejmenších detailů. Vila hledí do ulice severním průčelím, kdežto do zahrady směřuje na jih, a obyvatelé tak mohou užívat maximální možnou míru oslunění.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.