Česká pošta od února po roce zdražila zásilky do zahraničí. U nejužívanější služby obyčejných zásilek do 50 g se cena zvyšuje o čtyři koruny na 39 korun u psaní v rámci Evropy a na 45 korun u dopisů mimo evropské země. Pošta také zvýšila cenu poštovních poukázek. Oznámil to Český telekomunikační úřad.

Zvýšení cen zásilek do zahraničí se týká i ostatních hmotnostních kategorií až do maximální hmotnosti dvou kilogramů. Zdražily i doporučené zásilky a cenná psaní v mezinárodním styku. Prioritní cenné psaní do dvou kg mimo Evropu například podražilo o 94 korun na 718 korun.

Cenu poštovních poukázek pošta zvýšila o tři až pět korun. U poštovních poukázek A (hotovost - účet) a poukázek B (písemných i datových) se zvýšily ceny o tři koruny na 36 korun, respektive 29 korun. U poukázek C a D (hotovost - hotovost) o pět korun na 45, respektive 93 korun. Zdražení se týká rovněž dobírkových poukázek A a C.

Od března se u vnitrostátních balíků a doporučeného balíčku významně mění způsob určení ceny služby. Nově místo dosavadního vážení budou zásilky měřeny a cena stanovena nikoliv podle váhy, ale podle zjištěného maximálního rozměru.

Z ceníků zveřejněných na webu pošty vyplývá, že u služby Balík Na poštu bude nově zaslání nejmenšího balíku do 35 centimetrů stát 109 korun.

Dosud lidé za poslání nejlehčího balíku do dvou kilogramů v rámci stejné služby zaplatili 108 korun.

Tento způsob stanovení ceny poštovní služby je unikátní. Podle ČTÚ není používaný u žádné poštovní správy ani u jiného provozovatele poštovních služeb v Evropě.

Česká pošta před rokem zvýšila cenu známky na obyčejný dopis do 50 gramů o tři koruny na 19 korun. Cena doporučeného psaní vzrostla o šest korun na 44 korun. Balíky o hmotnosti do dvou kg nezdražily, zvýšila se ale cena u výrazně těžších zásilek.

Česká pošta musí jako držitel poštovní licence provozovat na základě nařízení vlády minimálně 3200 poboček. Část z nich je ale ztrátová. Státní podnik s ročními tržbami zhruba 20 miliard korun zaměstnává asi 30 tisíc lidí.

Související