Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že se u tuzemských firem snižuje počet lidí, kteří pracují přesčas. Ve třetím čtvrtletí loňského roku muselo po své pracovní době u výrobních linek či v kancelářích zůstat jen 8,6 procenta z nich, tedy zhruba 378 tisíc zaměstnanců. Redakce HN se zeptala čtyřicítky významných českých zaměstnavatelů na otázku, jak je to s přesčasy u nich. Zde jsou vybrané odpovědi:

Adient
Na nás se tento trend nevztahuje. Požadavky našich zákazníků neklesají a vzhledem k nedostatku pracovních sil na trhu práce jsme nuceni tyto požadavky čas od času pokrývat přesčasovými směnami.

ArcelorMittal
V ostravské huti se přesčasy pohybují stabilně kolem 3 %, ke snížení u nás nedošlo.

Česká pošta
Tento trend se projevil v ČP až ke konci roku, v průběhu čtvrtého čtvrtletí 2018. Počet hodin práce přesčas poklesl za toto období v porovnání se stejným obdobím roku 2017 o 5,5 %. Nárůst práce přesčas se povedlo zvrátit díky náborovým aktivitám. Například nárůst zásilek ve vánočním provozu se povedlo zvládnout i za pomoci nových brigádníků, které jsme nabírali již od přelomu září a října.

Česká spořitelna
V rámci centrály České spořitelny mají všichni naši zaměstnanci flexibilní pracovní dobu. To znamená, že mohou po dohodě se svými kolegy pracovat zcela nebo částečně mimo kancelář.

Trochu odlišná je nicméně situace v naší pobočkové síti, kde pracuje více než polovina z našich 10 tisíc zaměstnanců. Zde vzhledem k nárokům na obsluhu našich klientů pochopitelně nemůžeme uplatňovat plně flexibilní pracovní dobu. I zde nicméně počet přesčasů kontinuálně klesá - počet přesčasových hodin v rámci naší pobočkové sítě loni poklesl o 30 procent.

Na pobočkách testujeme celou řadu flexibilních úvazků, ať už ve formě částečné práce z domova, klouzavé pracovní doby, nebo zkráceného pracovního týdne. V tuto chvíli nějakou formu zkráceného či flexibilního pracovního úvazku využívá 10 procent našich pobočkových pracovníků.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.