Sociální demokraté zvolení do Zastupitelstva Ústeckého kraje v pondělí vypověděli koaliční smlouvu. Koalici doposud tvořili spolu s komunisty a SPO-SPD. Důvodem je podle ČSSD dlouhodobé nenaplňování některých programových priorit obsažených v koaliční smlouvě. V pondělí to uvedl předseda klubu zastupitelů ČSSD v Ústeckém kraji a dosavadní první náměstek hejtmana Martin Klika.

Přestože se podle prohlášení ČSSD konalo několik koaličních jednání na úrovni všech koaličních partnerů a bylo dosaženy shody, tak tuto shodu neakceptovalo několik jedinců z klubu zastupitelů zvolených za KSČM. Koalice doposud měla z 55 hlasů těsnou nadpoloviční většinu 28 mandátů. Hejtmanem je Oldřich Bubeníček z KSČM.

Koaliční klub ČSSD je podle svých zástupců připraven nadále hledat řešení pro úspěšné dokončení volebního období, které začalo v roce 2016 a skončí v roce 2020.

Sociální demokraté spolu s komunisty vládli v Ústeckém kraji už v předcházejícím volebním období. V krajských volbách v roce 2016 zvítězilo hnutí ANO, které získalo 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPO-SPD pět.

Spor mezi KSČM a ČSSD se týká personálního auditu na krajském úřadu. "Chtěli jsme důkladněji implementovat doporučení ohledně vykonaného personálního auditu," řekl předseda KVV ČSSD Ústeckého kraje Miroslav Andrt. Vypovězením koaliční smlouvy se podle něj zatím nic nemění ve vedení kraje či fungování krajského úřadu. "Zatím nikdo nerezignuje na své pozice," uvedl Andrt.

"Myslím, že je stále možnost jednat," řekl hejtman. "Ohledně personálního auditu jsem svým kolegům doporučil, aby se sešlo všech 28 koaličních zastupitelů a konkrétně bychom se o něm pobavili," uvedl. Další zasedání krajského zastupiteltva bude koncem dubna, podle hejtmana je tak dost velký prostor, aby koaliční zastupitelé ještě o celé situaci jednali.

Související