Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer přivítal v Bílém domě českého premiéra Andreje Babiše. Je to poprvé od roku 2011, kdy je předseda české vlády na návštěvě v sídle amerických prezidentů. Trump s manželkou Melanií uvítali Babiše s jeho ženou Monikou u jižního sloupoví Bílého domu, společně se pak přesunuli k jednání do Oválné pracovny. Babiš připomněl podíl USA na vzniku Československa v roce 1918 a řekl, že chce stejně jako Trump svou zemi učinit velikou.

Oba státníci za přítomnosti novinářů usedli spolu s manželkami do křesel v Oválné pracovně, kde se od počátku minulého století odehrávají všechna důležitá jednání amerických prezidentů. Předseda české vlády poděkoval za přivítání a připomněl, že obě země jsou spojenci od doby, kdy USA namohly vzniku Československa.

"Rozumím plánu, jak obnovit velikost Ameriky," připomněl pak český premiér hlavní Trumpovo politické heslo. "Já chci totéž učinit s Českou republikou," dodal. Trump pochválil Česko jako inovativní zemi, která je schopna dobře bojovat proti kybernetickým hrozbám.

Jak vztah Babiše a Trumpa komentují americká média? Podle agentury AP i televize CNN mají oba politici mnoho společného. CNN je označila za muže, kteří jsou oba miliardáři a kteří vyvolávají polemiky. Babiš je podle AP stejně jako Trump bohatý podnikatel, který nastoupil do úřadu po kampani vedené v nacionalistickém duchu.

Beseda Trumpa s českým hostem má trvat dvacet minut až půl hodiny. Diskutovat mají především o obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií, zabývat by se měli ale také mezinárodní situací a otázkami obrany a bezpečnosti. Je možné, že se budou věnovat i energetice. 

Po Trumpově a Babišově diskusi se v Oválné pracovně konalo v sousední vládní zasedací místnosti jednání české a americké delegace za účasti obou státníků. Rozhovory se měly věnovat především obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií, zabývat se delegace měly ale také mezinárodní situací a otázkami obrany a bezpečnosti, případně energetice.

O složení americké delegace nebyla podána oficiální informace. Babiše ve Washingtonu doprovází místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil a náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Jednání českého premiéra s americkým prezidentem bylo konkrétní, prezident USA má na Česko skvělé vzpomínky. Babiš to ve čtvrtek řekl po ukončení rozhovorů v Bílém domě na besedě s českými novináři. Premiér pozval Trumpovu dceru Ivanku na návštěvu Prahy a zopakoval i pozvání Miloše Zemana adresované Trumpovi. Výslovný souhlas ale podle Babiše nezazněl.

Česko-americké vztahy mají podle Babiše velký potenciál, zlepšují se a obchodní obrat stoupá. Tématem jednání v Bílém domě byly závazky České republiky vůči NATO, kybernetické hrozby, energetika a plynovody. "Probrali jsme veškerá témata, velké téma byla Sýrie," poznamenal premiér.

Babiš Trumpa upozornil, že USA by neměly zavádět cla na dovoz evropských automobilů, čímž Bílý dům hrozí. Prezident Trump si prý stěžoval, že z jednání s EU "nemá dobrý pocit". Pokrok naopak zaznamenal v obchodním jednání s Čínou.

Spojené státy a Česká republika podporují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, stejně jako pokračování sankcí proti Rusku. Ve společném prohlášení to uvedli americký prezident Donald Trump a český premiér Andrej Babiš, kteří se ve čtrtek sešli v Bílém domě.

Společně také ocenili odvahu a oběti, které vojáci USA a České republiky přinášejí při společné službě v Afghánistánu.