Babišovo hnutí ANO, které do politiky v roce 2011 vstupovalo s cílem vymýtit korupci, se potýká s největším "korupčním" skandálem od svého založení. Prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka policie podezírá, že se spolu s dalšími aktéry zapletl do zákulisního ovlivňování mnohamiliardové zakázky na nového provozovatele českého mýtného systému. A to ve prospěch rakouské firmy Kapsch. Dle dostupných informací se měl na konci roku 2017 osobně účastnit schůzek se šéfem firmy Kapsch Karlem Feixem a s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Rafajův úřad následně rozhodl ve prospěch rakouské firmy, přičemž policie tvrdí, že došlo k uplácení.

Kdo, kdy a komu měl peníze předat, není ale zatím jasné. Za hlavní aktéry jsou označováni Feix s Rafajem. Kapsch zakázku stejně nezískal. Ministerstvo dopravy smlouvu o dodávce a provozování loni v září nakonec podepsalo s konkurenčním konsorciem CzechToll/SkyToll napojeném na skupinu PPF. I Rafaj nakonec toto rozhodnutí posvětil.
Faltýnek schůzky s Feixem a Rafajem přiznává, označuje je však za zcela standardní. Podle něj byla jednání součástí jeho práce v rámci dopravní koaliční rady. "Řešili jsem rozsah zpoplatnění, ale i další otázky týkající se právě mýta," řekl HN a odmítl, že by neoficiální jednání mohla mít nezákonný charakter.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.