Premiér a šéf ANO Andrej Babiš očekává, že obviněný radní městské části Brno-střed za ANO Jiří Švachula v pondělí skončí v dozorčí radě ČD Cargo. V kauze policejního prověřování činnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nepovažuje za vhodné, že první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek suploval roli ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Babiš to uvedl v rozhovorech pro pondělní Mladou frontu DNES (MfD) a Lidové noviny.

"Pokud jde o roli pana Faltýnka, nevím přesně, jaká jednání měl. Podle mého názoru ale neměl suplovat ministra Ťoka. Mě to opravdu štve, protože jako hnutí máme čistý štít," uvedl Babiš v Lidových novinách.

Babiš míní, že podezřelí jsou "spíše na ÚOHS a v Kapschi", Faltýnek má v kauze figurovat jako svědek. "Ale samozřejmě to nepůsobí dobře. Ke mně se Kapsch také pokoušel dostat, já je odmítl vůbec jen přijmout. Byla to záležitost pana ministra dopravy Ťoka," dodal premiér v MfD.

Babiš také vyzval ministra Ťoka, aby vazebně stíhaného Švachulu z dozorčí rady státního podniku v pondělí "vyhodil". Švachula je spolu s dalšími čtyřmi muži ve vazbě kvůli podezření z ovlivňování veřejných zakázek a korupce. ANO jako protikorupční hnutí se musí zbavit těch, u nichž by se prokázala korupce, prohlásil premiér. "Okamžitě jsem řekl ministru Ťokovi, aby ho v pondělí vyhodil. Hnutí se musí zbavit lidí, u kterých by se prokázala korupce. Založil jsem hnutí proti korupci a pro mě je nepřijatelné, aby k takovým případům docházelo," prohlásil Babiš v Lidových novinách.

Údajná korupce v tendru na mýto: Osud Jaroslava Faltýnka z ANO má v rukou jeho stranický šéf Andrej Babiš

Švachulu nezná, podle něj ale nemá dobrou pověst. "Nevím, proč byl u nás, proč ho tam ta krajská organizace držela. Samozřejmě jsem všem vynadal, protože nám to kazí jméno," dodal Babiš v MfD. O situaci na radnici brněnské městské části dnes bude jednat vedení jihomoravské i brněnské organizace ANO.

Nynější premiér už v minulosti naznačil, že ani dvojce hnutí není ochoten tolerovat žádné morální poklesky. "Já jsem říkal, že pokud budete mít nějakou korupci, tak s vámi vyrazím dveře, tak jako s každým," řekl Babiš doslova místopředsedovi Faltýnkovi v červnu 2017 před redaktory Hospodářských novin. A to v reakci na článek HN, který popisoval některé zákulisní aktivity předního politika ANO doma v Prostějově a stejně tak v Praze. V metropoli Faltýnek zasahoval například do dění kolem dopravního podniku.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí požádá policejního prezidenta Jana Švejdara o prověření, zda od policie unikly do médií odposlechy v kauze kolem prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a firmy Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Do budoucna chce zajistit, aby k podobným únikům nedocházelo, podle něj to komplikuje vyšetřování. Řekl to v neděli v pořadu Partie na televizi Prima.

"Obrátím se na policejního prezidenta a budu požadovat, aby vyšetřil tento únik. Z mého pohledu není možné, aby toto vyšetřování v přímém přenosu probíhalo i v médiích," řekl Hamáček. Citace z příkazu k domovní prohlídce u Faltýnka se objevily v sobotu v deníku Právo. Podle Hamáčka mohly informace pocházet od policie, od státního zastupitelství nebo od advokátů. Chce zajistit, aby od policie, která spadá pod ministerstvo vnitra, dokumenty příště neunikaly.

"Policie musí pracovat nezávisle. To, co je problém, z mého pohledu je, že z toho spisu unikají informace. Otázka je, jaké informace - zda to jsou kompletní informace, nebo zda to jsou cílené úniky," řekl Hamáček. "Takhle to být nemá, policie má pracovat profesionálně a bez toho, aby paralelně běželo nějaké vyšetřování v médiích," řekl.

K samotnému zásahu policie u Faltýnka doma se ministr vyjadřovat nechtěl. Podle něj je třeba počkat na to, až bude od policie či státního zastupitelství více informací. Změna by podle něj také nastala, kdyby vyšetřovatelé Faltýnka začali trestně stíhat.

Předseda pirátů Ivan Bartoš v pořadu kritizoval Faltýnka za schůzky se zástupci Kapsche a ÚOHS. Pokud Faltýnek jednal jménem koaliční rady pro dopravu, jak sám uvedl, měl mít podle Bartoše k takovým schůzkám oficiální pověření. Vyzval proto místopředsedu ANO, aby příslušné pověření doložil.

Ohledně ÚOHS se policie zajímá o veřejné zakázky, kterými se úřad zabýval, včetně tendru na mýtný systém, oznámil už ve čtvrtek žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. Policisté ve čtvrtek zasahovali v brněnském sídle ÚOHS, v pražském sídle firmy Kapsch i u Faltýnka doma.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci současného provozovatele mýtného systému Kapsch a scházel se i se zástupci antimonopolního úřadu. Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem. Jednání vedl v minulém volebním období jako člen dopravní koaliční rady. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.