Ústavní soud odmítl zdanění církevních restitucí jako neústavní. Podle soudců nešlo o snahu naplnit státní pokladnu, jak tvrdili komunisté, které podpořila většina ANO, ČSSD a SPD, ale o nepřípustné snížení náhrady, která má sloužit jako zmírnění některých křivd z doby totality. Církve jednání parlamentu i soudu sledovaly bedlivě, mezitím však s majetky už léta hospodaří. Například pražské arcibiskupství, které se už čtyři roky znovu stará o pestré lesy na rozsáhlém území mezi Krušnými horami a Vysočinou.

Na celkem dvaceti sedmi tisících hektarech pečuje o teplomilné doubravy v Povltaví, bučiny ve středních nadmořských výškách i smrkové lesy v horách. Leccos nasvědčuje tomu, že se církevním lesníkům, kteří se hlásí k přírodě šetrnému hospodaření a k pokoře před Stvořitelem, daří. Experti je chválí, letos dokonce lesní správa arcibiskupství získala cenu Agentury ochrany přírody a krajiny. Podnik si také vybrali vědci, aby tady testovali k přírodě šetrný plyn proti přemnožení kůrovce.

Většinu lesního majetku zabaveného státem v době komunistického režimu stát arcibiskupství vrátil v průběhu let 2015 a 2016. "Na předání jsme se ale samozřejmě připravovali už dříve. Samostatné oddělení Lesní správa vzniklo už v závěru roku 2013. Restituční oddělení, které sbíralo podklady, například ze zemských desek, ale pracovalo už od roku 1992," uvedl vedoucí Lesní správy Milan Mochán. Zrodil se tak staronový lesní podnik, který se snaží navázat na dobré tradice církevní správy, která začala už v 17. století. Už v minulosti péči o les na arcibiskupských velkostatcích zajišťovala Lesní správa s ředitelstvím v Praze a třemi pobočkami v Dolních Břežanech, Týně nad Vltavou a Rožmitále pod Třemšínem.

Před stovkami let ale církevní firma ve výčtu svých poslání a cílů nemusela tak jako dnes zdůrazňovat snahu o moderní trvale udržitelné a přírodě blízké hospodaření. To se rozumělo samo sebou. Naopak poněkud staromódně a nepodnikatelsky působí další z jejích předsevzetí, které zní: Rozpoznávat a ctít záměry Stvořitele. Náplň je ale překvapivě praktická. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.