Během loňského roku se zdálo, jako by se nad Jaroslavem Faltýnkem smrákalo. Jemu blízcí lidé jako bývalý náměstek Milan Feranec nebo právník Květoslav Hlína se museli začít stahovat z resortu dopravy. S jejich ústupem se zúžil i Faltýnkův mocenský záběr. Letos v únoru na sněmu vládního hnutí ANO už ale zase působil suverénně, delegáti ho bez reptání potvrdili ve funkci prvního místopředsedy. Rozhodující pro Faltýnka byla, stejně jako u ostatních kandidátů, podpora od šéfa hnutí a premiéra Andreje Babiše.

Důvěru premiéra si Faltýnek drží i poté, co vyšla najevo jeho sporná role při údajném ovlivňování tendru na provozovatele dálničního mýta ve prospěch společnosti Kapsch. Babiš ve středu zdůraznil, že Faltýnek není mezi "podezřelými" a v kauze figuruje jen jako svědek. Ze zveřejněných pasáží z policejních dokumentů přitom vyplývá, že vyšetřovatelé přinejmenším počítali s možností, že kromě dosud obviněných lidí zacílí také na Faltýnka.

Babišova shovívavost příliš neladí s jeho tradičními proklamacemi o nutnosti potírat korupci v české politice. Vysvětlením může být nepostradatelná role, jakou pro něj Faltýnek má. Pro Babiše je cenným organizátorem dění ve sněmovně. Jako předseda poslaneckého klubu ANO drží pevně pod kontrolou téměř osmdesát zákonodárců hnutí, v disciplíně jim mohou konkurovat snad jen komunisté. Faltýnek se projevil také coby velmi obratný politický vyjednavač.

Do značné míry jeho zásluhou se ANO po parlamentních volbách v roce 2017 podařilo rozdělit posty ve sněmovně tak, že pravicová opozice ostrouhala, zatímco si polepšily strany z okraje politického spektra - SPD a KSČM. Ve sněmovně Faltýnek navíc předsedá zemědělskému výboru, kde se zasazuje za zájmy velkých agropodniků - tedy i Agrofertu, v jehož vedení dlouhá léta seděl pod Babišem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.