Brněnský komunální politik a člen hnutí ANO Jiří Švachula - od minulého týdne vazebně stíhaný kvůli korupci při městských zakázkách - už není členem rozkladové komise Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na pokyn předsedy úřadu Petra Rafaje byl z komise pro dohled nad zadáváním veřejných zakázek odvolán. I po Švachulově konci ale zůstává nezodpovězena otázka, jak se tento muž bez vysokoškolského vzdělání a patřičných zkušeností mohl do komise, která řeší složité veřejné tendry, vůbec dostat.

Bez politické protekce to patrně nebylo možné. Švachula - ve středu odvolaný radní městské části Brno-střed - je přitom člověk blízký dvojce Babišova hnutí Jaroslavu Faltýnkovi, jenž sám čelí podezření, že se podílel na nezákonném ovlivňování veřejné soutěže na mýtný systém. Švachula mu měl v zákulisí pomáhat. Podle zdrojů HN dokonce vícekrát.

Do rozkladové komise antimonopolního úřadu se Švachula dostal v květnu 2017. Jmenoval jej tam předseda Petr Rafaj, jenž také čelí podezření policistů, že v tendru na mýto podlehl zákulisním tlakům a jednal v zájmu rakouské firmy Kapsch.

"Ve jmenování pana Švachuly bylo uvedeno, že má zkušenosti se zadáváním zakázek ve veřejném i soukromém sektoru," uvádí mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Švachulovu zkušenost z veřejného sektoru lze ale doložit pouze tím, že od roku 2014 byl za hnutí ANO místostarostou městské části Brno-střed s odpovědností za investice.

Jako podnikatel provozuje v brněnské Údolní ulici galerii Aspekt a také vinotéku Garage Wine. Podle informací z brněnských podnikatelských kruhů v minulosti v moravské metropoli provozoval i zastavárny. Byl také majitelem firmy Pure Power (nyní Rouchovanská sluneční), která v obci Rouchavany na Třebíčsku vybudovala fotovoltaickou elektrárnu.

Co se týče vzdělání, absolvoval dnes dvaapadesátiletý Švachula v roce 1984 nejdříve jen odborné učiliště, až následně si na brněnském gymnáziu dodělal maturitu. Ze Švachulova životopisu, který mají HN k dispozici, vyplývá, že se před rokem 1989 živil prací pro Československou televizi, Filmové studio Barrandov či Krátký film Praha (uvádí, že pracoval jako vedoucí výpravy či asistent architekta). Sám se věnoval i výtvarné činnosti, údajně pod uměleckým jménem George. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by Švachula disponoval nějakými výraznějšími zkušenostmi z oblasti soutěžního práva a zadávání zakázek.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.