Poslanci se zabývali podezřeními z ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. V případu figuruje i předseda poslanců vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který ve sněmovně popsal svou roli v případu. Na jednání měli poslanci dvě hodiny.

Jaroslav Faltýnek zopakoval, že do jednání o dálničním mýtném vstoupil v létě 2015 kvůli hrozbě někdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že odvolá ministra dopravy za ANO Dana Ťoka. Kauza mýto nebo kauza Faltýnek, jak místopředseda vládního hnutí řekl ve čtvrtek před poslanci, je politický boj.

"Nikdy jsem neřekl, že jsem měl mandát od koaliční rady nebo dopravní koaliční rady. Já jsem si ho sám vzal," uvedl Faltýnek, v jehož obydlích před týdnem zasahovali policisté. Byli i v sídlech Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a společnosti Kapsch, která dosud mýtný systém pro stát provozuje.

Příliš cenný na to, aby byl odstaven. Faltýnek je pro Babiše nepostradatelný praktik a strážce pořádku v ANO

Zhruba před čtyřmi lety podle něho hrozilo i to, že stát teoreticky přestane vybírat mýto a přijde zhruba o deset miliard korun ročně. "Faltýnek s týmem pana ministra dopravy v roce 2016 spoluvyjednal slevu jenom 28 procent s tehdejším provozovatelem, jenom 1,5 miliardy za tři roky," uvedl místopředseda ANO.

Pochvalně se pak vyjádřil o Ťokovi, který, jak podotkl, vybral vítěze tendru na nového provozovatele mýtného systému, a stát tím ušetří proti dosavadnímu období 15 miliard korun v příštích deseti letech.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) odmítl, že by policejní zásahy z minulého týdne ohledně dálničního mýta souvisely s činností ministerstva dopravy. 

Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje a ředitele české pobočky firmy Kapsch Karla Feixe z korupce. Faltýnek s oběma muži jednal.

Pokud by se prokázalo, že první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek udělal něco proti principům hnutí ANO, tak okamžitě skončí. V rozhovoru pro server iDnes.cz to ve středu řekl premiér a předseda ANO Andrej Babiš. 

Podle Babiše se média snaží podsouvat případ jako kauzu Faltýnek. Případ se ale podle něj týká podezření z korupce u dvou zaměstnanců antimonopolního úřadu a společnosti Kapsch. "Faltýnek tam není!" zdůraznil Babiš. 

O schůzce Faltýnka s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem a ředitelem české pobočky Kapsch Karlem Feixem Babiš nevěděl. "Asi není dobře, že se s ním (Rafajem) setkal v nějakém hotelu," poznamenal Babiš. Faltýnek měl v rámci minulé vládní koalice na starosti dopravu a v rámci tlaku premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) "nějakým způsobem pomáhal", řekl Babiš.

Premiér o výběru mýtného hovořil jako o kontraktu, který ANO zdědilo. "Smlouva s Kapschem byla od začátku divná. Byla to aféra. Že to od roku 2006 smrdělo korupcí, to všichni vědí. Ať to policie vyšetří," zdůraznil.

Opoziční poslanci budou chtít v debatě o tom, jakou roli Faltýnek v tendru na mýtný systém hrál, pokračovat. Představitelé ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se shodli, že se ve čtvrtek nedočkali požadovaných odpovědí. Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky by debata ve sněmovně mohla pokračovat za dva týdny. Chvojka také předpokládá, že se věcí bude zabývat pondělní koaliční rada ANO a ČSSD.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
14.3.2019 14:07 | On-line reportáž končí

Na pořadu jednání sněmovny dále budou interpelace poslanců. Naše on-line reportáž nyní tedy končí, přejeme vám hezký zbytek dne.

14.3.2019 13:08 | Jednání skončilo bez výsledku

Jednání poslanců bylo ve 13:00 ukončeno. Následuje polední přestávka a po ní přijdou na řadu další body. Na odpovědi Jaroslava Faltýnka na otázky poslanců nebo na přijetí nějakého usnesení k celé kauze už tak nezbyl čas.

14.3.2019 13:00 | Ťok vystoupí na poslední minutu

Několik vyjádření, která ve sněmovně zazněla, označil za lež.

"Prodloužení smlouvy policie už několikrát šetřila a nedošla k pochybení," uzavřel rozpravu ministr dopravy.

14.3.2019 12:54 | Faltýnek už zřejmě nestačí na dotazy ostatních poslanců odpovědět

Do rozpravy se přihlásilo ještě několik poslanců s dotazy. Jednání končí v 13:00, Jaroslav Faltýnek ani Dan Ťok tak zřejmě nestačí na dotazy odpovědět. Michálek z pirátů viní ze zdržování rozpravy poslance ANO.

14.3.2019 12:42 | Michálek označil prozatimní jednání za velkou mlhu

Jakub Michálek z pirátské strany řekl, že v jednání zatím nebyly zodpovězeny žádné důležité otázky. Připravil si proto na Jaroslava Faltýnka seznam několika otázek, na které by podle něj všichni měli znát odpověď.

14.3.2019 12:36 | Stanjura označil jednání Faltýnka za nezákonné

Na úvod se poslanec Zbyněk Stanjura z ODS částečně zastal ministerstva dopravy. "V otevřeném tendru se postupovalo podle mých informací striktně podle zákonů," řekl.

Ostře ale kritizoval Jaroslava Faltýnka. "Naši pozornost bych upřel k listopadu roku 2017. V této fázi veřejné zakázky je osobní styk s kterýmkoliv uchazečem zákonně vyloučen. Jediným místem, kde to lze, je profil zadavatele. To tady potvrdil i ministr Ťok a ministerstvo takto striktně postupovalo. Je to proto, aby byly zachovány férové podmínky pro všechny uživatele," řekl Stanjura.

Faltýnek podle něj ale jednáním s Kapschem a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže porušil zákon.

14.3.2019 12:29 | Podle předsedy TOP 09 Faltýnek vypráví ve sněmovně pohádky
14.3.2019 12:25 | Zbyněk Stanjura z ODS hovoří o Jaroslavu Faltýnkovi

"Člověk s mandátem, který si sám vzal, mluví s jedním z uchazečů v době, kdy je to absolutně ze zákona vyloučeno," říká Zbyněk Stanjura z ODS. "Skromný předseda, který o tom nikoho neinformoval. Nikdo o tom nenapíše, ani noviny ze svěřenského fondu," reagoval na Faltýnkovo vyjádření Stanjura.

14.3.2019 12:21 | Reakce ODS
14.3.2019 12:19 | Podle Bartoše Faltýnek říká jiný příběh než předtím

"Minulý týden jste říkal, že jste měl mandát o tom vyjednávat. Pak se od toho pan Ťok distancoval. Dnes tady slyšíme, že jste si mandát vzal...," vysvětloval ve sněmovně předseda pirátů Ivan Bartoš.

"Buď mandát mám, existuje k tomu nějaký důkaz, a když není, tak se mandát vyzvedává jak z nějaké pokladničky. Ten příběh se nápadně mění," dodal.

Související