Obrozená ODS, nově bez Václava Klause juniora, představila o víkendu svoje programové cíle. Mimo jiné chce prosadit, aby lidé mohli posílat procentní bod ze sociálních odvodů na důchody svých rodičů, případně na zdravotní a sociální služby. Cílem je, aby plátce daní mohl aspoň o jisté kapce z moře daní, jež odvádí státu, rozhodovat tak trochu sám. Jde o tzv. daňovou asignaci a člověku, který dlouhodobě sleduje politické nápady v daňových oblastech, se nutně vybaví slova Wabiho Daňka o jazyku, co neustále naráží na vylomený zub.

Protože daňové asignace se vracejí s pravidelností všech (opravdu bez výjimky všech) předvolebních kampaní, a to už od roku 1994. A přicházejí s nimi všechny strany včetně komunistů. Liší se jen v tom, kam by peníze měly odcházet a proč vlastně.

Abychom začali u ODS. Nejpropracovanější návrh, který zahrnoval daňové asignace, představil na podzim 2005 na víkendovém předvolebním kongresu strany tehdejší stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. Kromě konceptu rovné daně, která se měla vztahovat nejen na daně z příjmů, ale i DPH, návrh zahrnoval právě možnost daňových asignací. Ty měly tehdy dorovnat důchody, které chtěl Tlustý po reformě zastropovat ve výši dvaceti až pětadvaceti procent průměrné mzdy. Zbytek měly právě dorovnat odvody potomků, přičemž idea byla, že čím více potomků, tím vyšší penze.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.