Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Senátoři ve středu jeho kandidaturu v tajných volbách neschválili. Gerloch obdržel pouze 19 ze 64 odevzdaných hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO). Podpora vládních frakcí ANO a ČSSD Gerlochovi nestačila. Důvodem odmítnutí byly zřejmě pochybnosti senátorů o Gerlochově morální integritě, které vyjádřili hlavně zástupci lidovců, starostů, TOP 09 a uskupení Senátor 21.

Prezident Miloš Zeman tak bude muset navrhnout Senátu nového kandidáta. Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) poukázal na Gerlochův vstup do předlistopadové komunistické strany v období normalizace. Marek Hilšer z klubu starostů upozornil na to, že Gerloch ve svém životopise neuvedl práce před rokem 1995 a to, že působil na vysokých školách, které produkovaly "turbostudenty z řad politiků a policistů".

Gerloch se hájil tím, že do skandálů těchto škol nebyl zapleten a že v životopise uvedl podle zvyklostí jen své publikace za uplynulých deset let. Hradní kancléř Vladimír Mynář senátorům doporučoval, aby přihlédli ke Gerlochově odbornosti, učinili Ústavní soud názorově různobarevný a aby u nich "zvítězily životní zkušenosti nad osobními animozitami". Gerlochovi bylo vytýkáno, že vystupuje jako advokát prezidenta Zemana.

Předseda hnutí Senátor 21 Václav Láska poznamenal, že Gerlocha obhajuje prezidentův kancléř, který pokládá za přijatelné scházet se se soudci a říkat jim, jak by měli rozhodovat. Naznačil, že volbou Gerlocha by senátoři možná rozhodli i o budoucím předsedovi Ústavního soudu, jehož jmenování je jen v pravomoci hlavy státu.

Mynář namítl, že jeho schůzky se soudci jejich rozhodování neovlivnily. Uvedl také, že Pavel Rychetský má zůstat v čele Ústavního soudu až do června 2023, zatímco Zemanův prezidentský mandát skončí o tři měsíce dříve. Rychetský nicméně už předtím naznačil, že Ústavní soud by mohl opustit dříve.

Senátorský klub ANO jako jediný před hlasováním uvedl, že jednotně podpoří nominaci Gerlocha na ústavního soudce. KDU-ČSL a nezávislí zaujali k nominaci odmítavé stanovisko, přesto senátoři tohoto klubu měli podle předsedy klubu Petra Šilara svobodnou volbu. Volnou ruku mají při hlasování také senátoři z ČSSD. Mnozí senátoři Starostů a nezávislých projevili pochybnosti o způsobilosti Gerlocha k vykonávání funkce, řekl na středeční tiskové konferenci před hlasováním předseda klubu Petr Holeček. Klub ODS byl podle předsedy Miloše Vystrčila "mírně rezervovaný". 

Podle předsedkyně sedmičlenného senátorského klubu ANO Zdeňky Hamousové je Gerloch pro pozici ústavního soudce profesně i osobnostně dostatečně kvalifikovaný. Místopředseda klubu Jaroslav Větrovský doplnil, že důležitým vodítkem při rozhodování bylo stanovisko ústavně-právního výboru. Ten nominaci doporučil, podle jeho předsedy Miroslava Antla (za ČSSD) bylo pro sedm z deseti členů. Naopak výbor pro lidská práva minulý týden podporu kandidatury odmítl.

S Gerlochem v úterý diskutovaly kluby Starostů a nezávislých nebo ODS. "Mnozí senátoři projevili určité pochybnosti o způsobilosti pana profesora Gerlocha tuto funkci vykonávat. Neřeknu, jak se náš klub domluvil, protože hlasování je tajné. Všichni senátoři a senátorky budou hlasovat tak, jak jim velí jejich osobní svědomí, vědomí i zodpovědnost," řekl předseda osmnáctičlenného klubu starostů Holeček.

Závazné hlasování ani společné stanovisko neměl ani klub ODS, jenž má také 18 členů. "Já jsem zaznamenal, což je věc obecně známá a těžko zpochybnitelná, že je profesor Gerloch vnímán jako velmi dobrý znalec české ústavy a ústavního práva. Zároveň jsem zaznamenal poměrně rezervovaný přístup některých senátorů k pevnosti osobnosti profesora Gerlocha a k jeho nezávislosti," poznamenal šéf klubu Vystrčil. Podle jeho pocitů byl přístup klubu "mírně rezervovaný".

"Náš klub nemá nařízené hlasování. Nekontrolujeme, jak kdo hlasuje, máme naprosto svobodnou volbu. Každý se může rozhodnout podle svého vědomí a svědomí, ale většina členů klubu vyjadřuje nesouhlas s touto volbou, takže předpokládám, že většinový názor našeho klubu bude zamítavý," řekl Šilar, předseda lidoveckého klubu s 15 členy. Vadí mu například také Gerlochovo bývalé členství v komunistické straně a propojenost s prezidentem Milošem Zemanem.

Nový ústavní soudce má nahradit Jana Musila, který koncem ledna Ústavní soud opustil ze zdravotních důvodů. S Gerlochem jako svým nástupcem souhlasil. Třiašedesátiletý ústavní právník Gerloch je prorektorem Karlovy univerzity pro akademické kvalifikace. V letech 2006 až 2014 byl děkanem Právnické fakulty UK. Loni neúspěšně kandidoval do Senátu jako nezávislý v Praze 12. Tři desítky let působí v advokacii, jako advokát vystupoval i u Ústavního soudu ve zhruba dvou desítkách případů.