Pokud se dnes mladá rodina rozhodne pořídit si dítě, musí počítat s poklesem životní úrovně v řádu desítek procent. Navíc platí, že čím více si rodiče vydělávali před narozením dítěte, tím tvrdšímu propadu příjmů budou čelit. Situace se navíc dlouhodobě zhoršuje, byť by ji mohl zmírnit vyšší rodičovský příspěvek, na němž se shodla koalice. Zatím platná dohoda ale počítá se zvýšením pouze pro děti narozené až v roce 2020 a dále.

Náklady na výchovu a výživu dítěte podle analytiků Československé obchodní banky dosahují částky kolem 1,5 milionu korun. Pokud rodiče finančně podporují dítě i po 18. roku života, například při vysokoškolských studiích, může být suma i dvojnásobná.

Tato částka ale pokrývá pouze výdaje přímo spojené s výchovou dítěte. Korektní výpočet musí zahrnout i náklady obětované příležitosti. Tedy fakt, že rodič odchodem na rodičovskou dovolenou přichází o příjem ze zaměstnání a část kariéry. Zejména v případě žen to vede k nižším mzdám a následně i nižším penzím. Pokud se všechny náklady sečtou, může jít zejména u středně příjmových rodin o částku, za niž si lze i v Praze pořídit byt.

Pokud oba rodiče vydělávají mediánovou mzdu, klesne jejich životní úroveň po narození dítěte o 44 procent. S dítětem doma bývá obvykle žena, tudíž odchodem z práce přichází rodina o 25 tisíc korun hrubého měsíčně, to odpovídá 19 tisícům korun čistého. Nově tak má rodina k dispozici medián muže, což je 24 tisíc korun čistého. Zde už je započítán bonus na dítě, na který před narozením potomka neměl nárok.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak narození dítěte dopadá na jednotlivé příjmové skupiny?
  • Proč je český systém špatně nastavený a kde se lze inspirovat?
  • Jaký efekt má zvýšení rodičovského příspěvku na porodnost?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se