Pokud se dnes mladá rodina rozhodne pořídit si dítě, musí počítat s poklesem životní úrovně v řádu desítek procent. Navíc platí, že čím více si rodiče vydělávali před narozením dítěte, tím tvrdšímu propadu příjmů budou čelit. Situace se navíc dlouhodobě zhoršuje, byť by ji mohl zmírnit vyšší rodičovský příspěvek, na němž se shodla koalice. Zatím platná dohoda ale počítá se zvýšením pouze pro děti narozené až v roce 2020 a dále.

Náklady na výchovu a výživu dítěte podle analytiků Československé obchodní banky dosahují částky kolem 1,5 milionu korun. Pokud rodiče finančně podporují dítě i po 18. roku života, například při vysokoškolských studiích, může být suma i dvojnásobná.

Tato částka ale pokrývá pouze výdaje přímo spojené s výchovou dítěte. Korektní výpočet musí zahrnout i náklady obětované příležitosti. Tedy fakt, že rodič odchodem na rodičovskou dovolenou přichází o příjem ze zaměstnání a část kariéry. Zejména v případě žen to vede k nižším mzdám a následně i nižším penzím. Pokud se všechny náklady sečtou, může jít zejména u středně příjmových rodin o částku, za niž si lze i v Praze pořídit byt.

Pokud oba rodiče vydělávají mediánovou mzdu, klesne jejich životní úroveň po narození dítěte o 44 procent. S dítětem doma bývá obvykle žena, tudíž odchodem z práce přichází rodina o 25 tisíc korun hrubého měsíčně, to odpovídá 19 tisícům korun čistého. Nově tak má rodina k dispozici medián muže, což je 24 tisíc korun čistého. Zde už je započítán bonus na dítě, na který před narozením potomka neměl nárok.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.