Chlapecká roadmovie Všechno bude režiséra slovinského původu Olma Omerzua opanovala v sobotu večer 26. ročník filmových a televizních cen Český lev 2018 v pražském Rudolfinu. Film získal šest Českých lvů včetně ceny za nejlepší film, nejlepší režii, scénář i oba herecké výkony ve vedlejších rolích. Historický snímek Toman Ondřeje Trojana, který měl rekordních 13 nominací, nakonec nezískal ani jedinou skleněnou lví sošku.

Téma estébáctví a udavačství jde v mé vlasti trochu stranou, říká režisér nejlepšího českého filmu Všechno bude Olmo Omerzu

Vůbec prvního Českého lva sobotního večera dostala Martha Issová. Cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize získala za ztvárnění maminky ve dvoudílném seriálu Dukla 61 o tragédii v dole Dukla v 60. letech minulého století. Dvoudílný seriál režiséra Davida Ondříčka o životě horníků v komunistickém Československu Dukla 61 získal lva také jako nejlepší televizní film nebo minisérie. "My bychom tuto chvíli rádi věnovali obětem neštěstí v roce 61 v dole Dukla," řekl Ondříček, když cenu přebíral.

Úspěch v podobě čtyř Českých lvů slavil snímek Hastrman, filmový debut herce a hudebníka Ondřeje Havelky na motivy stejnojmenného románu úspěšného spisovatele Miloše Urbana. Českého lva pro tento snímek získal herec Karel Dobrý za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, Diviš Marek za nejlepší kameru, Petr Wajsar za nejlepší hudbu a Eva Kotková za nejlepší kostýmy.

Na pódium v Rudolfinu přišla také legendární režisérka dětských filmů, čtyřiaosmdesátiletá Věra Plívová-Šimková. Režisérka snímků jako Lišáci Myšáci a Šibeničák, Páni kluci, Nefňukej, veverko!, Jak se točí Rozmarýny nebo Krakonoš a lyžníci, na kterých vyrostlo několik generací československých dětí, dostala Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Jenovéfa Boková díky hlavní roli ve filmu režisérky a scenáristky Beaty Parkanové Chvilky. Ten nabízí v sedmi obrazech situace plné potlačovaných emocí hlavní hrdinky Anežky.

Mezi oceněné snímky se s jedním lvem zařadily i filmy Hmyz, pro nějž získali Českého lva za filmovou scénografii Jan a Václav Švankmajerovi, a pohádka Čertí brko oceněná za nejlepší masky, jejichž autorem byl Zdeněk Klika. Za zvuk dostali lva Jan Šulcek, Jakub Jurásek a David Titěra za film Domestik, cenu za nejlepší dramatický televizní seriál získal komediální seriál Petra Zelenky Dabing Street.

Jako nejlepší dokument akademici vybrali King Skate Šimona Šafránka o zrodu skateboardingu v Československu. Pro jeho natočení nasbíral Šafránek od protagonistů 30 hodin autentických videozáznamů skateboardingu z 80. let. Sám natočil 20 hodin rozhovorů a dalších materiálů, získal i další hodiny televizních záznamů, s jejichž pomocí budoval v dokumentu dobovou atmosféru.

O sošku Českého lva se filmy utkaly v 15 statutárních kategoriích. Celkem 143 hlasujících členů České filmové a televizní akademie (ČFTA) vybíralo ze 40 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 29 dokumentů uvedených do distribuce v roce 2018.

Přehled vítězů 26. ročníku filmových cen Český lev:

Nejlepší film:

Všechno bude - producent Jiří Konečný, režie Olmo Omerzu

Nejlepší dokumentární film:

King Skate - režie Šimon Šafránek, producentka Kateřina Černá

Nejlepší režie:

Olmo Omerzu (Všechno bude)

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli:

Jenovéfa Boková (Chvilky)

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli:

Karel Dobrý (Hastrman)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli:

Eliška Křenková (Všechno bude)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli:

Jan František Uher (Všechno bude)

Nejlepší scénář:

Petr Pýcha (Všechno bude)

Nejlepší kamera:

Diviš Marek (Hastrman)

Nejlepší střih:

Jana Vlčková (Všechno bude)

Nejlepší zvuk:

Jan Šulcek, Jakub Jurásek a David Titěra (Domestik)

Nejlepší hudba:

Petr Wajsar (Hastrman)

Nejlepší filmová scénografie:

Jan Švankmajer a Václav Švankmajer (Hmyz)

Nejlepší kostýmy:

Eva Kotková (Hastrman)

Nejlepší masky:

Zdeněk Klika (Čertí brko)

Nejlepší televizní film nebo minisérie:

Dukla 61

Nejlepší televizní seriál:

Dabing Street

Mimořádný přínos české kinematografii:

Věra Plívová-Šimková

Mimořádný počin v oblasti audiovize:

Martha Issová (Dukla 61)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film (nestatutární cena)

Sto dvacet osm tisíc (režie Ondřej Erban) 

 

Dříve udělené ceny:

Nejlepší filmový plakát (nestatutární cena):

Tomáš Zilvar, Lukáš Francl, Barbara Trojanová a Maxmilian Denkr (Toman)

Cena filmových fanoušků (nestatutární cena):

Úsměvy smutných mužů (režie Daniel Svátek)