Sociální demokracie v minulém roce hospodařila se ztrátou přes 33 milionů korun. Vyplývá to z výroční finanční zprávy za rok 2018, kterou odevzdala Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. Ekonomický ředitel strany Martin Starec (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že oproti plánům navýšily náklady především výdaje na volby do Senátu a obecních zastupitelstev. V roce 2017 měla ČSSD ztrátu téměř 40 milionů korun.

Výnosy sociální demokracie loni činily 133,8 milionu korun, náklady se vyšplhaly bezmála na 167 milionů. ČSSD plánovala vyrovnaný rozpočet s výnosy i náklady na úrovni 137 milionů. "Výsledek ovlivnily na straně výnosů především nižší výběr darů a ztráta významné části výnosů ze státního rozpočtu," uvedl Starec.

Od státu dostala strana na příspěvcích 84 milionů korun, což znamenalo více než 62 procent veškerých výnosů. Členské příspěvky přinesly 17,9 milionu, díky nájmům, službám a dalším činnostem ČSSD získala 20,9 milionu. Strana má 14 nemovitostí, v nich 94 nájemců. "Průběžně nabízíme k pronájmu i prostory v budově Lidového domu v Praze, ale představa o tom, že seženete nájemce na tak velký areál v krátké době, není úplně jednoduchá," řekl ekonomický šéf strany.

Na straně nákladů ČSSD přesáhla plány především kvůli komunálním volbám. Regionální organizace použily peníze, které měly na účtech, což se projevilo na celkovém výsledku. "Došlo k výraznému čerpání přebytků okresů a krajů a dále k překročení čerpání mzdových prostředků," uvedl Starec. Na činnost a provoz dala ČSSD 63,7 milionu korun, na mzdy 54 milionů a na volební kampaň 41,7 milionu. "K dofinancování rozpočtu roku 2018 jsme potřebovali z kontokorentu pouze 6,4 milionu korun," dodal Starec.

V letošním roce by měl hospodářský výsledek podle Starce kopírovat loňský rozpočet. "Je ztrátový, počítá se s příjmy a výdaji zhruba o 10 milionů menšími, než byl minulý rok," řekl Starec.

Dořešený stále není spor, ve kterém by měla ČSSD podle rozsudku zaplatit svému někdejšímu advokátovi Zdeňku Altnerovi 338 milionů korun za právní služby. Nejvyšší soud v únoru informoval, že rozhodnutí o dovolání ČSSD ve sporu s Altnerovými dědici lze očekávat nejpozději v řádu několika měsíců. "Pro případ jakýchkoliv úhrad máme uzavřený samostatný úvěr," připomněl Starec. ČSSD kvůli případné nutnosti splatit stamilionovou částku neuvažuje o prodeji majetku, dodal.

Naopak STAN loni hospodařili zhruba s milionovým ziskem

Starostové a nezávislí (STAN) loni hospodařili se ziskem zhruba milion korun. V roce 2017 vykázali ztrátu 15 tisíc korun. Většinu loňských příjmů hnutí tvořil státní příspěvek za mandáty v parlamentu a v krajských zastupitelstvech, největší výdajovou položkou byly náklady na kampaň pro obecní volby. Uvádí to účetní závěrka STAN, kterou na svých stránkách zveřejnil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Výnosy STAN dosáhly loni 50,25 milionu korun. Státní příspěvek za mandáty činil 31,6 milionu korun, druhou nejvýznamnější příjmovou položkou byly dary od partnerských hnutí, se kterými STAN v minulosti vytvořili volební koalice, nebo od firem a občanů. Mezi největší sponzory STAN patřila kolínská společnost Lučební závody Draslovka, která hnutí darovala 750 tisíc korun. Na členských příspěvcích STAN vybrali 430 tisíc korun.

Náklady STAN činily 49,27 milionu korun. Nejvýznamnější položkou byla kampaň pro loňské obecní volby, na které hnutí vynaložilo 25,7 milionu korun. Do kampaně pro loňské senátní volby STAN vložili 6,9 milionu korun.

Starostové jsou nejmenší sněmovní stranou, v dolní komoře parlamentu mají šest mandátů. V Senátu naopak je jejich klub, do kterého patří i senátoři zvolení za TOP 09 nebo jako nezávislí, společně s klubem ODS tím největším, patří do něj 18 zákonodárců.

Související