České úřady zadržely v Praze dva údajné teroristy, kteří tvořili společnou buňku s Iráčanem podezřelým z útoků na vlaky v Německu. Ve čtvrtek to podle agentur APA a DPA řekl rakouský ministr vnitra Herbert Kickl. Iráčana podezřelého ze dvou teroristických útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu zadržela rakouská policie v pondělí ve Vídni. 

"Právě včera (ve středu) byli v Praze, v Česku, zadrženi další dva údajní teroristé, s nimiž tento Iráčan tvořil společnou buňku," citovala DPA z Kicklova vystoupení v rakouském parlamentu.

Informaci potvrdila mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. "Můžeme potvrdit, že policisté z cizinecké policie včera na Letišti Václava Havla v Praze na základě evropského zatýkacího rozkazu vydaného vídeňským zemským úřadem pro ochranu ústavy a boj proti terorismu ídeňským zemským úřadem pro ochranu ústavy a boj proti terorismu zadrželi krátce po příletu do České republiky dva cizince," uvedla Kropáčová. Údajní teroristé jsou nyní v policejní cele, o jejich vydání do Rakouska rozhodne soud.

Zatčenými komplici jsou muž a žena. Pražské městské státní zastupitelství navrhlo soudu, aby je vzal do předběžné vazby.

Ministr vnitra Jan Hamáček sdělil, že Česko nemá informace, které by odůvodňovaly změnu stupně hrozby terorismu.

Senior se přiznal k pokácení stromů na trať, chtěl jsem vyvolat odpor k migrantům, řekl. Hrozí mu až 15 let vězení

Podle německého generálního státního zastupitelství dvaačtyřicetiletý Iráčan zadržený ve Vídni zjevně sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Rakouská prokuratura uvedla, že ve vlacích nikdo nepřišel o život jen díky technické chybě.

Iráčan je mimo jiné podezřelý, že spolu s několika dalšími osobami loni v říjnu natáhl ocelové lano mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky na trase Mnichov-Norimberk. Vznikla jen hmotná škoda.

V druhém případě z loňského prosince odhalili drážní zaměstnanci poškození trakčního vedení u kolejí mezi berlínskými nádražími Karlshorst a Wuhlheide.

Zadržený Iráčan čelí obvinění z pokusu o vraždu s teroristickým motivem, z těžkého poškození věci s teroristickým motivem a z členství v teroristické organizaci.

V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu až doživotí. Muž se podle prokuratury k činům, které mu jsou kladeny za vinu, přiznal, odmítá ale, že jeho motiv byl teroristický.

Související
Související