Předsedou KDU-ČSL se v pátek na sjezdu strany v Brně stal poslanec Marek Výborný. Ve druhém kole porazil Mariana Jurečku, bývalého ministra zemědělství a dosluhujícího prvního místopředsedu strany. Výborný po více než osmi letech nahradí ve funkci předsedy končícího Pavla Bělobrádka, který už nekandidoval.

Výborný získal ve druhém kole volby 256 hlasů, Jurečka podle informací ČTK 124. Celkem bylo vydáno 382 hlasovacích lístků. Výborný tak byl zvolen zhruba 67 procenty delegátů. "Cítím obrovskou odpovědnost," řekl bezprostředně po volbě. Poděkoval za důvěru a zdůraznil, že lidovci předvedli férovou soutěž tří kandidátů o post předsedy, což považuje za jejich vizitku. Mínil tím kromě sebe Jurečku a předsedu lidoveckého poslaneckého klubu Jana Bartoška. V projevu po volbě podpořil na pozici první místopředsedkyně senátorku Šárku Jelínkovou, která post nakonec získala, byla přitom jedinou kandidátkou. Za místopředsedy chce Jurečku i Bartoška. Jurečka ale oznámil, že do předsednictva kandidovat nebude.

Delegáti sjezdu vybírali celkem ze čtyř kandidátů. Kromě Výborného s Jurečkou o post v prvním kole volby usilovali také Bartošek a až na sjezdu přijal nominaci člen středočeského krajského výboru KDU-ČSL Jaroslav Vlach.

Marek Výborný

Nový předseda KDU-ČSL se narodil v roce 1976 v Heřmanově Měštci.

Vystudoval historii a teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Po vysoké škole začal učit na gymnáziu v Pardubicích, především dějepis, základy společenských věd a latinu.

V letech 2012 až 2018 byl ředitelem pardubického gymnázia Mozartova.

Od roku 2005 je členem KDU-ČSL.

O rok později byl v komunálních volbách poprvé zvolen zastupitelem Heřmanova Městce, kde byl po dvě volební období radním.

V roce 2012 byl díky preferenčním hlasům zvolen zastupitelem Pardubického kraje, z funkce ale odstoupil, protože krátce poté se stal ředitelem gymnázia a ze zákona nemohl být zastupitelem a ředitelem zároveň.

Ve sněmovně působí v ústavně-právním a mandátovém a imunitním výboru.

Je také předsedou podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení, členem podvýborů pro regionální školství, pro mládež a volnočasové aktivity, pro ochranu spotřebitele a pro kulturu.

Zasedá také ve volební komisi a komisi pro kontrolu GIBS.

Jeho otcem je někdejší výrazný lidovecký politik, bývalý ministr obrany a soudce Ústavního soudu Miloslav Výborný, který v současnosti působí jako soudce Nejvyššího správního soudu.

Bělobrádek byl předsedou nepřetržitě od listopadu roku 2010. Je tak nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou KDU-ČSL.

Kandidovat znovu nechtěl, podle něj strana potřebuje novou dynamiku, navíc se cítí unavený a chce se věnovat rodině.

Místopředsedy KDU-ČSL se v prvním kole stali neúspěšný kandidát na předsedu strany Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

Nečekaně se však zdramatizovala volba posledního místopředsedy. Toho delegáti nezvolili ani ve druhém, ani ve třetím kole. Na neobsazené místo se tak bude konat nová volba.

Do druhého kola postoupili dosavadní místopředseda a poslanec Jiří Mihola a senátorka Jitka Seitlová. Ve volbě tak po prvním kole skončil člen středočeské KDU-ČSL Tomáš Dudka.

Seitlová ani Mihola však ve druhém ani v následném třetím kole nezískali nadpoloviční část hlasů přítomných delegátů.

Bartošek, který pozici místopředsedy obhájil, a Niemiec získali shodně 314 hlasů, pro Matka hlasovalo 216 delegátů.

Do předsednictva nekandidovali dosavadní místopředsedové Daniel Herman a Ondřej Benešík.

V sobotu bude sjezd na brněnském výstavišti pokračovat diskusí o změně stanov a směřování politiky KDU-ČSL. Představí se také lidovečtí kandidáti pro květnové volby do Evropského parlamentu.

Kandidáti na předsedu KDU-ČSL přišli na volební sjezd s plány na změny ve fungování strany.

Podle končícího předsedy Pavla Bělobrádka hodnoty, které lidovci zastávají, zůstanou. "Čekám, že bude zvolen ten, který pomůže KDU-ČSL k tomu, aby se dobře a dynamicky vyvíjela vpřed," řekl Bělobrádek.

"Myslím, že co se týká hodnot a obsahu, není moc co měnit, to jsou hodnoty, které jsou moderní už 2000 let. Je potřeba zapracovat na marketingu a komunikaci," poznamenal.

Podle Bartoška by strana měla vyvažovat politický systém. "Měla by aktivně vystupovat proti extremismu, lidskému sobectví, měla by podporovat rodiny a samozřejmě také vědu a výzkum, protože vzdělanost je naše budoucnost," uvedl. KDU-ČSL by podle něj měla být schopna uspět stejně jak v moravských krajích, tak například v kraji Ústeckém.

"Nejsme v situaci, kdy bychom byli v krizi, ale hledáme novou dynamiku, novou tvář, vize do budoucna, protože křesťansko-demokratická politika musí zůstat součástí politického spektra v České republice," řekl Výborný.

Uvedl, že strana musí být silná personálně a v tématech. "Nemohou to být obecná klišé o podpoře rodiny, my to musíme přetavit v konkrétní návrhy a program, kde se volič bude vidět," doplnil.

Oba si pochvalovali pozitivní kampaň, mluvili o ní nikoli jako o souboji, ale jako o soutěži.

"To, že celá soutěž o předsedu strany probíhala kultivovaně, je, myslím, největší deviza KDU-ČSL," uvedl Bartošek.

Zlínský hejtman Jiří Čunek se brněnského sjezdu neúčastní. Je po úrazu, zlomil si nohu v kotníku. "Zahajuji týdenní rekonvalescenci, beru si týden dovolené," řekl Čunek. 

V neděli si KDU-ČSL v Brně připomene 100. výročí založení strany. Ustavující zemský sjezd ČSL v Čechách se konal 5. a 6. ledna 1919 v Praze. Na Moravě se zemský sjezd poprvé sešel v Brně o tři týdny později. Nyní je KDU-ČSL s více než 22 000 členy druhou nejpočetnější stranou české politické scény.

Každý rok nicméně přichází kvůli úmrtím lidovci o zhruba tisíc členů. Nových členů se od roku 2010 přihlásilo 3300, byli to hlavně mladí lidé. Věkový průměr členské základny KDU-ČSL se nyní pohybuje kolem 65 let.

Jurečka očekává, že lidovci úspěšně vstoupí do příštích sta let. Chtěl by získat větší důvěru lidí a ukázat, že strana může nabídnout řešení konkrétních problémů, nikoli populistické a marketingové triky. Řešit je podle něj důležité také například klimatickou změnu. Všichni kandidáti si přejí, aby KDU-ČSL fungovala jako tým.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
29.3.2019 22:58 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž končí, děkujeme za pozornost! Sjezd KDU-ČSL budeme dále sledovat i v sobotu.

29.3.2019 22:46 | Čtvrtý místopředseda se bude volit až v sobotu

29.3.2019 22:30 | Poslední místopředseda KDU-ČSL nebyl zvolen ani ve třetím kole hlasování

Ve třetím kole hlasování ani jeden z kandidátů na posledního místopředsedu KDU-ČSL nezískal nadpoloviční většinu, kterou činilo 178 hlasů z celkových 355. Jiřího Miholu podpořilo 123 delegátů, Jitku Sajtlovou 108. Delegáti nyní navrhnují nového kandidáta.

29.3.2019 22:15 | Delegáti stále hlasují. Já bych toho čtvrtého místopředsedu potřeboval, říká předseda Výborný

 

29.3.2019 21:15 | Jednatřicetiletý Štěpán Matek je nejmladším místopředsedou v historii KDU-ČSL

 

29.3.2019 21:09 | O posledním místopředsedovi delegáti ve druhém kole nerozhodli, budou hlasovat znovu

O čtvrtém místopředsedovi delegáti ve druhém kole hlasování nerozhodli. Ani jeden z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu. Jiří Mihola obdržel 164 hlasů, Jitka Seitlová 137. Delegáti budou tedy hlasovat znovu.

29.3.2019 21:04 | Jednou z nových tváří ve vedení KDU-ČSL se stal Bohuslav Niemec, náměstek havířovského primátora

 

29.3.2019 20:30 | Místopředsedy KDU-ČSL se zatím stali Bartošek, Niemiec a Matek, o posledním se rozhodne ve druhém kole

Místopředsedy KDU-ČSL byli dnes na sjezdu strany v Brně v prvním kole zvoleni šéf lidoveckého poslaneckého klubu a neúspěšný kandidát na předsedu strany Jan Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

Posledního místopředsedu budou delegáti volit v kole druhém, do kterého postoupili dosavadní místopředseda a poslanec Jiří Mihola a senátorka Jitka Seitlová. Ve volbě tak skončil člen středočeské KDU-ČSL Tomáš Dudka.

29.3.2019 20:25 | Komentář Petra Honzejka: Marek Výborný ohlašuje novou KDU-ČSL. Teď ještě nějaké ty nové voliče

"Marek Výborný může skutečně představovat pro lidovce nový impuls. V kandidátském projevu silně kritizoval dosavadní působení KDU-ČSL, nečitelnost, časté změny názorů a především účast ve vládě společně s Andrejem Babišem v letech 2013 až 2017. A delegáti lidoveckého sjezdu v něm zjevně spatřili naději, jak neveselou situaci strany zvrátit," píše Petr Honzejk ve svém komentáři výsledku volby nového předsedy lidovců. "Jenže je to reálné? Může strana pod novým předsedou skutečně oslovit nové voliče?" ptá se dále. 

29.3.2019 18:35 | Desetinu delegátů na brněnském sjezdu KDU-ČSL tvoří Mladí lidovci

 

Související