Lidovci zvolením nového předsednictva nedělají revoluci, naopak navážou na práci bývalého předsedy Pavla Bělobrádka a bývalého prvního místopředsedy Mariana Jurečky. Novinářům to na sjezdu strany v Brně řekl nový předseda lidovců Marek Výborný. Neuvažuje také o tom, že by stranu s někým spojil. Chce ji mít jako samostatnou a suverénní.

Výborný před novináře předstoupil i s nově zvolenou první místopředsedkyní Šárkou Jelínkovou a zvolenými místopředsedy Janem Bartoškem, Bohuslavem Niemiecem, Štěpánem Matekem a Petrem Hladíkem. Z bývalého předsednictva tak zůstal jen Bartošek. "Neděláme revoluci. Navazujeme na práci, kterou začali Pavel s Marianem. Oni neodcházejí do politického důchodu, budou poslanci a aktivní členové poslaneckého klubu. Budu s nimi řadu věcí nadále diskutovat," řekl Výborný.

V novém předsednictvu je podle něj zastoupení ze Senátu, sněmovny i komunální politiky. Výborný i Bartošek jsou poslanci, Jelínková je senátorkou a Hladík, Niemiec a Matek jsou náměstky primátorů v Brně, Jablonci a Havířově. "Je to důkaz toho, že je KDU-ČSL silná na komunální úrovni," poznamenal Výborný.

Zdůraznil také to, co už řekl v pátek v projevu. "Vůbec neuvažujeme o tom, že bychom se s někým spojovali. Dokud budu předsedou, bude KDU-ČSL samostatná, suverénní, silná a věřím, že i úspěšná strana," řekl Výborný. Dodal, že KDU-ČSL může být integrující silou pro všechny konzervativně smýšlející politiky.

Spolupráci se stranami ale Výborný nevylučuje. O bližší spolupráci v pátek na sjezdu KDU-ČSL mluvili například předseda ODS Petr Fiala, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nebo místopředseda TOP 09 Vít Rakušan.

Jelínková mezi programovými prioritami lidovců, o kterých se už nové předsednictvo bavilo, zmínila podporu rodin s dětmi, výchovu a vzdělávání, řešení situace lidí, kteří jsou v exekuci, ale také životní prostředí. "Nejsme jen stranou se stoletou historií, ale i stranou budoucnosti. Je důležité, jakou budoucnost a jaké životní prostředí necháme našim dětem," řekla Jelínková.

Sjezd lidovců jsme sledovali online zde.