Tradičními postupy už kůrovcovou kalamitu nelze zvládnout. Tvrdí to zpráva mezinárodního týmu vědců, který vedla Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity. Kalamity navíc budou smrkové lesy postihovat stále silněji a ve větším rozsahu. Jediná šance, jak z toho ven, je lesy zásadně proměnit. Analýzu kůrovcových kalamit v Evropě a návrhy, jak jim čelit, představí akademici ve středu na lesnickém fóru ThinkForest v Praze.

Lesníci mohou nechat část kůrovcem napadených stromů stát. Uvolní se jim ruce pro zásah tam, kde má boj s broukem ještě smysl

Na rozdíl od minulosti, kdy kůrovec většinou napadal lesy, které byly od sebe vzdálené a navzájem izolované, budou podle zprávy další kalamity rozsáhlé, a tedy podobné té současné. "Budou se projevovat synchronizovaně na rozsáhlých územích. S využitím současných přístupů nebude možné je potlačit ani se jim vyhnout," uvedl vedoucí autor zprávy, docent Tomáš Hlásny z Fakulty lesnické a dřevařské univerzity.

Příčinou je vysoké zastoupení smrkových porostů pokrývajících rozsáhlé souvislé plochy i jejich podobné stáří, což jsou podmínky ideální právě pro přemnožení a další šíření kůrovce. Druhou hlavní příčinou je podle expertů klimatická změna. Sucho a vyšší teploty rychlejší vývoj kůrovce a oslabení obranných mechanismů smrků dál prohlubují.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.