Každý, kdo v uplynulých letech dostal od státu příspěvek na výměnu starého kotle za nový, k přírodě šetrnější, musel nejprve vše zaplatit ze svého. Dotaci dostal od kraje až zpětně. Ta navíc pokryla jen část výdajů. Řada zájemců však na výměnu, jejíž cena se pohybuje od sta tisíc korun nahoru, neměla dost peněz. Po dvou kolech takzvaných kotlíkových dotací se nyní pomalu začíná rozjíždět třetí a poslední plánované kolo žádostí.

Kolik přispěje stát

Tepelné čerpadlo – až 80 procent výdajů, nejvýše 120 tisíc Kč

Kotel na biomasu (automatická dodávka paliva) – až 80 procent výdajů, nejvýše 120 tisíc Kč

Kotel na biomasu (ruční dodávka paliva) – až 80 procent způsobilých výdajů, nejvýše 100 tisíc Kč

Plynový kondenzační kotel – až 75 procent výdajů, nejvýše 95 tisíc Kč

*v některých obcích existují možnosti dalších příspěvků

Stát se nyní rozhodl zavést též "kotlíkové půjčky", o něž budou příjemci dotace žádat ve své obci. Peníze dostanou předem a po získání dotace půjčku splatí. Tím by se dotace měly přiblížit i nízkopříjmovým domácnostem, zatím však jen v ekonomicky slabších krajích, konkrétně Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém.

Státní příspěvek se týká výměny nejstarších kotlů na uhlí. "Ty často využívají lidé s nízkými příjmy právě proto, že nemají peníze na ekologičtější zařízení," uvádí Lenka Kovačovská, mluvčí Českého plynárenského svazu.

Plynárenské firmy jako E.ON nebo innogy nabízely půjčky na nový kotel už v předchozích kolech. Zájem o ně byl však mizivý. Ministerstvo věří, že lidi přesvědčí přívětivými podmínkami. "Půjčka je bezúročná, s maximální výší měsíční splátky dva tisíce korun a možností ji zdarma kdykoliv splatit," říká náměstek ministra životního prostředí pro řízení sekce fondů Evropské unie Jan Kříž. Splácení bude možné až po dobu deseti let. Pokud se ukáže, že jsou půjčky potřeba v jiných krajích, zváží podle Kříže ministerstvo jejich rozšíření.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.