Češi odvádějí stovky miliard korun na zdravotním pojistném, za co je ale pojišťovny utratí, prakticky ovlivnit nemohou. Ústavní soud loni rozhodl, že se tato praxe musí změnit. Ministerstvo zdravotnictví proto připravilo novelu zákona o volbách do správních a dozorčích rad zaměstnaneckých pojišťoven, která by měla začít platit od letošního října. Ministerstvo tvrdí, že novela umožní více lidem ucházet se o místo v kontrolních orgánech pojišťoven. Podle kritiků ale ministerský návrh přináší jen kosmetické změny a posiluje vliv velkých zaměstnavatelů.

Na první pohled to vypadá jako velmi demokratická změna. Podle návrhu ministerstva zdravotnictví bude moci nově kandidovat do kontrolních orgánů pojišťoven každý, kdo sežene 50 podpisů pro svou kandidaturu. Právo být zvolen má každý občan České republiky, stačí sehnat dostatek podpisů jiných občanů. Podobně jako v prezidentské volbě.

Problém je ale v tom, že právo volit zůstane stále velmi omezené. Podmínky splní jen největší firmy v zemi, které zaměstnávají několik tisíc zaměstnanců, a odvádějí tudíž největší objem pojistného. Kandidovat tak může kdokoliv, reálná šance na zvolení je ale prakticky nulová.

"Zatímco dnes mohou volit zaměstnavatelé, kteří odvedou 0,5 procenta z celkového zdravotního pojištění, nově bude limit snížen na 0,4 procenta," vysvětluje změnu tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Podle stávajícího zákona splňovalo kritéria 40 největších firem, v novém modelu by mělo mít volební právo zhruba 50 největších zaměstnavatelů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.