Kolem Prahy se v posledních letech vytváří prstenec, kam se stahují mladé rodiny. Bydlet přímo v hlavním městě si nemohou dovolit. Ukazuje to, že Pražané se těší nejen vysokým mzdám, ale i vysokým nákladům. Reálná výše pražské mzdy ve srovnání s ostatními kraji tak není téměř 40 tisíc korun, jak by se dle dat Českého statistického úřadu mohlo zdát.

Ve skutečnosti činila loni průměrná mzda v Praze 31 486 korun. Důvodem je fakt, že v Praze je draho, zejména co se bydlení a služeb týče. Vyšší průměrnou mzdu než Pražané po zohlednění cenové hladiny tak pobírali obyvatelé Libereckého kraje.

Index HN životních podmínek pak ukazuje, že lépe než v Praze se žije celkem v pěti českých krajích. Index zohledňuje nejen skutečnou výši mezd, ale i nezaměstnanost a stav životního prostředí. Například v Libereckém kraji jsou nejen vyšší mzdy než v Praze, ale i čistší vzduch a méně obyvatel je vystaveno nepřiměřenému hluku.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.