ANO si drží pozici lídra mezi politickými stranami. V březnu by jej podle modelu společnosti Kantar CZ pro Českou televizi volilo 33 procent Čechů. Stranu nepoškodila ani aféra okolo antimonopolního úřadu a prvního místopředsedy strany Jaroslava Faltýnka (ANO).

Nejvyšší růst od voleb zaznamenávají piráti, volilo by je 19 procent lidí. Průzkum zaznamenal i dopad vyloučení Václava Klause ml. z ODS. Stranu tento krok nepoškodil, naopak mírně roste, v teoretických volbách by byla třetí a získala by 13,5 procenta hlasů.

Levicové ČSSD a KSČM se pohybují okolo šesti procent. Na pětiprocentní hranici balancuje SPD Tomia Okamury. Stranu podle ČT mohly poškodit vnitrostranické spory, například odchod poslanců v čele s Lubomírem Volným.

Pětiprocentní hranice by ještě dosáhla KDU-ČSL. Současné parlamentní strany TOP 09 a STAN by se do dolní komory nedostaly.

"Je možné sledovat návrat k trendu, který jsme viděli na podzim, to znamená posilování těch větších stran na úkor těch menších," řekl ČT analytik Kantaru Pavel Ranocha. Dodal, že se nepotvrdil vzestup preferencí SPD. Velká část hlasů pro hnutí Tomia Okamury je podle Ranochy nestabilní a výkyvy v podpoře je možné očekávat i do budoucna.

Průzkum proběhl mezi 16. březnem a 5. dubnem 2019 na vzorku 1200 respondentů.

Volební model podle sociodemografií:

Volební model Kantar CZ

Související