Ústavní soud (ÚS) vyhověl dědicům právníka Zdeňka Altnera a zrušil odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého jim má ČSSD vyplatit asi 338 milionů korun. ČSSD znovu navrhne vykonatelnost rozhodnutí odložit, řekl předseda strany Jan Hamáček.

O odkladu rozhodl v roce 2016 Nejvyšší soud, který stále řeší dovolání ČSSD. Odklad, který byl podle ústavních soudců nedostatečně odůvodněný, a tedy nepřezkoumatelný, může Nejvyšší soud sociálním demokratům teoreticky přiznat znovu. Zemřelý právník Altner pracoval pro ČSSD ve sporu o Lidový dům.

Znovu navrhneme odložit vykonatelnost rozhodnutí, řekl Hamáček. Zdůraznil, že sociální demokracie má potřebné peníze zajištěné a v případě nutnosti je připravena je uhradit.

Vedlo by to k úsporným opatřením, ale ČSSD je i vzhledem ke svému nemovitému majetku připravena situaci zvládnout, dodal Hamáček.

Usnesení o odkladu vykonatelnosti je z 6. června 2016. Nejvyšší soud tehdy konstatoval, že neprodleným výkonem rozhodnutí by mohla vzniknout ČSSD závažná újma. Podle Altnerovy ústavní stížnosti rozhodoval u Nejvyššího soudu senát, který si kauzu "sám přidělil". Soud prý navíc usnesení přiměřeně neodůvodnil. 

Sociální demokracie musí šetřit. Pronajímat chce i část Lidového domu s Hamáčkovou pracovnou

Podle ústavních soudců skutečně Nejvyšší soud porušil Altnerova práva, respektive jeho dědiců.

Konkrétně šlo o právo na řádný proces a právo na zákonného soudce. ÚS zkritizoval rozvrh práce Nejvyššího soudu pro rok 2016, který dával širokou pravomoc řídícímu předsedovi senátu. Přidělení kauzy konkrétním soudcům tak nebylo dostatečně transparentní.

"Pravidla přidělování soudní agendy musí být stanovena přímo v rozvrhu práce, musí být transparentní, obecná a obsahovat záruky proti možnému zneužití," uvedl ústavní soudce zpravodaj Jan Filip v obsáhlém odůvodnění.

Sociální demokracie se v poslední době potýká s nedostatkem financí, v minulém roce hospodařila se ztrátou přes 33 milionů korun. Podle ekonomického ředitele strany Martin Starce se oproti plánům navýšily náklady především výdaji na volby do Senátu a obecních zastupitelstev. V roce 2017 měla ČSSD ztrátu téměř 40 milionů korun.

Straně ubývají voliči, proto se jí tenčí počet poslanců, senátorů i komunálních politiků a s tím se i zmenšuje částka, kterou sociálním demokratům dává stát. Před parlamentními volbami v roce 2017 měla strana 50 poslanců, po nich jen 15. V roce 2006 jich bylo 74.

Loni dostala strana od státu na příspěvcích 84 milionů korun, což znamenalo více než 62 procent veškerých výnosů. Členské příspěvky přinesly 17,9 milionu, díky nájmům, službám a dalším činnostem ČSSD získala 20,9 milionu.

Strana má 14 nemovitostí, v nich 94 nájemců. "Průběžně nabízíme k pronájmu i prostory v budově Lidového domu v Praze, ale představa o tom, že seženete nájemce na tak velký areál v krátké době, není úplně jednoduchá," řekl ekonomický šéf strany.

V listopadu 2016 právník Zdeněk Altner zemřel a Nejvyšší i Ústavní soud musely čekat na vyjasnění okruhu dědiců. Nyní tak jako stěžovatelé v řízení figurují právníkovi potomci Patrik a Veronika Altnerovi.

Pražský městský soud přiznal Altnerovi peníze 31. března 2016 za to, že ČSSD od roku 1997 zastupoval ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Podle rozsudku mu ČSSD měla zaplatit 18,5 milionu korun, hlavní část celkové nárokované sumy pak tvořila smluvní pokuta, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů korun.

V období mezi rozsudkem odvolacího Městského soudu v Praze a odkladem vykonatelnosti, o kterém rozhodl Nejvyšší soud, byl verdikt pravomocný a vykonatelný. ČSSD přesto odmítala Altnerovi peníze poslat. Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u Nejvyššího soudu už by peníze od bývalého advokáta nikdy nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili.

V roce 2017 sociální demokraté dědicům nabídli mimosoudní vyrovnání. Strana se tak chtěla s dědici vyrovnat dřív, než o pohledávce rozhodne Nejvyšší soud. ČSSD údajně nabízela dědicům 180 milionů korun. 

"Nabídka zněla a zní 180 až 200 milionů, dohoda byla jednu chvíli na spadnutí," řekl tehdy zdroj z vedení ČSSD. Oficiálně to strana komentovat nechtěla.

Jeden z dědiců Patrik Altner však tehdy odmítl, že šlo o 180 milionů. "Sociální demokraté něco nabídli, ale byla to úsměvně nízká částka. Rozhodně to nebylo 180 milionů, bylo to daleko méně. Ale i těch 180 milionů by byla velmi nízká částka," uvedl.