Český premiér Andrej Babiš vydělává peníze politikou a nechal změnit pravidla týkající se evropských fondů tak, aby z toho těžil Agrofert, tvrdí reportážní a investigativní pořad německé veřejnoprávní televize ZDF – ZDFzoom. O kauze Čapí hnízdo, kvůli níž policie navrhla Babiše obžalovat, hovoří jako o podvodu.

"Česko, Maďarsko a Rumunsko mají něco společného – dostávají miliardy z Bruselu. Jejich mocní ty peníze využívají pro své účely, často na úkor základních evropských hodnot. Tak jako Andrej Babiš," konstatuje ve středu odvysílaná reportáž. Muž, kterému se někdy přezdívá český Trump, podle ní hraje dvojí roli – jednak šéfa vlády, který utváří rámcová pravidla, a jednak podnikatele, který je posléze využívá.

"Babiš stojí za řadou firem a EU je podporuje miliony eur," připomíná ZDFzoom, podle něhož se za dobu, kdy je miliardář ve vládě, téměř zdvojnásobil příjem Agrofertu z evropských fondů. Zatímco v roce 2014 činil 42 milionů eur (1,1 miliardy korun), v roce 2017 už 82 milionů eur (2,1 miliardy korun). Velké firmy dostávaly podle pořadu stále více peněz z dotačních zdrojů, s nimiž přitom EU počítá pro menší společnosti.

"Všechno legální. Také proto, že se Babiš postaral o to, aby se změnila pravidla," tvrdí ZDF, podle níž český premiér "vydělává peníze politikou". S kritikou českého premiéra v reportáži vystupuje například jeho bývalý náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht nebo Milan Eibl z protikorupční organizace Transparency International.

Společnost Agrofert, která je nyní ve svěřenském fondu, jehož jediným beneficientem je Babiš, se odmítla vyjádřit a Babiš sám na žádost o rozhovor s televizí nereagoval.

V pořadu ale mluví evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger, který loni platby z evropských fondů Agrofertu pozastavil. Lidé na podobných pozicích jako Babiš se podle něj musí vyhnout střetu zájmů.

Reportáž také krátce připomíná kauzu Čapí hnízdo, když konstatuje, že "ještě jako podnikatel byl Babiš zapleten do skandálu s podvodem".

"Babiš předstíral, že hotel (Čapí hnízdo) je samostatnou malou firmou, ale ve skutečnosti patřil k jeho obrovskému firemnímu impériu Agrofert," tvrdí investigativní pořad, který se v dalších minutách zabývá zneužíváním evropských fondů v Maďarsku a Rumunsku.

Reportáž německé veřejnoprávní televize ZDF nemá nic společného se seriózní novinařinou, napsal premiér Babiš. Podle něj se německým promigračním médiím nelíbí, že bojuje v Evropě proti migraci a za české zájmy.

"Reportáž ZDF nemá nic společného se seriózní novinařinou, jak tato televize, tak i další německá promigrační média o mně natáčejí totálně vymyšlené reportáže. Chápu, nelíbí se jim, že bojuju v Evropě proti migraci za české zájmy, za zájmy našich lidí, a ne za zájmy velkých zemí, jako je právě Německo nebo Francie," uvedl Babiš. Podle něj jde o aktivitu německých médií proti státům visegrádské čtyřky.

Andrej Babiš ve střetu zájmů. Problém českého premiéra v příkladech i souvislostech

Akcie svého holdingu Agrofert vložil Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů předloni v únoru do svěřenských fondů. "Z firmy jsem odešel v roce 2014 a nemám s ní nic společného," poznamenal premiér. "Fakta týkající se mé bývalé firmy jsou jasná: její hlavní příjmy tvoří chemické továrny, ne dotace. Navíc odvádí státu na daních a na pojištění mnohem víc, než získává na dotacích. Agrofert investoval ze svého za posledních deset let 100 miliard korun do rozvoje firem! Naopak dostal jen tři procenta investičních dotací. Navíc schválených za předchozích vlád, ve kterých jsem nebyl. A na daních a na pojištění odvedl státu 30 miliard," uvedl Babiš.

Tvrzení, že vydělává na politice, považuje za "úplně směšné". "Zaprvé jsem celou firmu vložil dle zákona lex Babiš do svěřenského fondu. A celý svůj plat premiéra posílám na samoživitelky. Ze státních peněz opravdu nežiju, do politiky jsem vstoupil jako podnikatel a člověk, který už vydělal dost peněz, nikdo mě nemůže uplatit a z dotací opravdu nežiju."