Martin Hála lidem rád klade jednu nezvyklou otázku. Když se tohoto předního českého sinologa zeptáte, proč ho tolik zajímá právě Čína, obrátí pozornost na vás, a to s dotazem, proč se naopak vy více nezajímáte o tuto asijskou velmoc, která stále více promlouvá do světového i českého dění. Čína nás prostě musí všechny zajímat: z geopolitických, ekonomických i čistě bezpečnostních důvodů. "Studium současné Číny je nezbytné vzhledem k jejím geopolitickým ambicím a vlivu, které mají dopad na nás na všechny, ať si to přiznáváme, či nikoli," říká Hála. "A poznání Číny nám umožňuje nahlédnout svět v širších souvislostech a porozumět více i naší vlastní civilizaci pohledem zvenčí."

O to, aby Čína lidi zajímala a zejména aby o ní měli kvalitní a nezkreslené informace, se už tři roky stará projekt Sinopsis, který Hála s další přední českou sinoložkou Olgou Lomovou založil na jaře 2016. Právě se po letech života v Asii vrátil do Česka a viděl, jak se porevoluční ostražitost české zahraniční politiky směrem k Číně proměňuje v nadbíhání zdůvodňované ekonomickými zájmy a provázené navíc neopatrnou lhostejností k příchodu čínských firem prosazujících zde otevřeně zájmy komunistické vlády. "Cítili jsme nutnost věci týkající se Číny rozkrýt, ukázat problémy a možná rizika," říká Olga Lomová, šéfka Ústavu Dálného východu FF UK. Vysoké expertní kvality zakladatelů se přesně protnuly s tímto domácím obratem a globálně rostoucím zájmem o vše čínské a za krátkou dobu se Sinopsis stal vyhledávaným zdrojem se sílícím mezinárodním věhlasem.

Není to pravda

Malý tým Sinopsis, který i s externisty nepřesahuje deset lidí, zrovna zažívá pracovně nabité časy. Olga Lomová se minulé pondělí vrátila z konference na americké Harvardově univerzitě věnované stému výročí tzv. májového hnutí v Číně a téměř se nad Atlantikem minula s Martinem Hálou, který mířil na podobná profesní setkání do New Yorku a na univerzitu v Berkeley. Analytička Sinopsis a novinářka Kateřina Procházková, která se k týmu přidala před dvěma lety, uváděla v pražské galerii DOX večer věnovaný čínskému disidentovi a držiteli Nobelovy ceny míru Liou Siao-poovi, který nedávno po dlouhém věznění v Číně zemřel a DOX teď ve svých prostorách odhalil na jeho počest bustu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.