V kauze kolem společnosti Huawei, kterou některé západní státy podezřívají ze špionáže pro Čínu, se česká vláda postavila po bok Spojených států, Austrálie, Nového Zélandu či Japonska. Prezident Miloš Zeman oproti tomu i nadále pokračuje v podpoře zmíněného telekomunikačního gigantu.

"Jde především o normální obchodní soutěž a konkurenční boj a že chybí konkrétní důkazy, že by Huawei představoval bezpečnostní riziko. Naopak bych firmu Huawei rád viděl jako velkého čínského investora, na kterého stále čekáme," hájil Zeman Huawei v rozhovoru pro čínskou CCTV. Huawei má s Hradem uzavřenou smlouvu o propagaci.

Během své návštěvy Číny, kterou zahájí ve středu, se Zeman hodlá sejít s generálním ředitelem Huaweie. Už koncem ledna to oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček poté, co se Zeman na Hradě setkal s evropskými manažery čínské společnosti.

Ovčáček nyní neodpověděl na dotaz HN, o čem přesně bude prezident s vedením firmy jednat a zda se sejde přímo s jejím zakladatelem Žen Čeng-fejem či s jeho zástupcem Liang Chuem. Zeman už ale opakovaně uvedl, že omezování byznysu Huaweie v Česku a dalších západních státech považuje za účelové. "V obchodní válce se používají i některé špinavé triky - proč byste neobvinil nějakou firmu z toho, že je bezpečnostní riziko. To je normální trik v obchodní válce," řekl prezident v lednovém rozhovoru pro deník Blesk.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci vydal varování před využíváním telekomunikačních technologií Huaweie. Strategické podniky jako mobilní operátoři nebo energetické společnosti se mají podle kyberúřadu v částech svých systémů čínských zařízení zcela zbavit, nebo je dodatečně zabezpečit. Prezident následně takové opatření ve svém novoročním projevu označil za "špionománii", pro kterou neexistuje žádný důkaz.

Vláda v Praze uspořádá konferenci o Huaweii

Česko bylo prvním evropským státem, který před riziky telekomunikačního vybavení od Huaweie oficiálně varoval. Firma má nejvíce patentů na rozvoj a výstavbu mobilních sítí páté generace (5G), které se nyní začínají po světě stavět a které mají přispět k rozvoji samořiditelných aut, digitalizace průmyslu nebo měst. Zvláště Američané se přitom obávají, že Huawei, známý pro své vazby na čínskou armádu, zmíněnou technologii zneužije ke špionáži.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.