V kauze kolem společnosti Huawei, kterou některé západní státy podezřívají ze špionáže pro Čínu, se česká vláda postavila po bok Spojených států, Austrálie, Nového Zélandu či Japonska. Prezident Miloš Zeman oproti tomu i nadále pokračuje v podpoře zmíněného telekomunikačního gigantu.

"Jde především o normální obchodní soutěž a konkurenční boj a že chybí konkrétní důkazy, že by Huawei představoval bezpečnostní riziko. Naopak bych firmu Huawei rád viděl jako velkého čínského investora, na kterého stále čekáme," hájil Zeman Huawei v rozhovoru pro čínskou CCTV. Huawei má s Hradem uzavřenou smlouvu o propagaci.

Během své návštěvy Číny, kterou zahájí ve středu, se Zeman hodlá sejít s generálním ředitelem Huaweie. Už koncem ledna to oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček poté, co se Zeman na Hradě setkal s evropskými manažery čínské společnosti.

Ovčáček nyní neodpověděl na dotaz HN, o čem přesně bude prezident s vedením firmy jednat a zda se sejde přímo s jejím zakladatelem Žen Čeng-fejem či s jeho zástupcem Liang Chuem. Zeman už ale opakovaně uvedl, že omezování byznysu Huaweie v Česku a dalších západních státech považuje za účelové. "V obchodní válce se používají i některé špinavé triky - proč byste neobvinil nějakou firmu z toho, že je bezpečnostní riziko. To je normální trik v obchodní válce," řekl prezident v lednovém rozhovoru pro deník Blesk.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci vydal varování před využíváním telekomunikačních technologií Huaweie. Strategické podniky jako mobilní operátoři nebo energetické společnosti se mají podle kyberúřadu v částech svých systémů čínských zařízení zcela zbavit, nebo je dodatečně zabezpečit. Prezident následně takové opatření ve svém novoročním projevu označil za "špionománii", pro kterou neexistuje žádný důkaz.

Vláda v Praze uspořádá konferenci o Huaweii

Česko bylo prvním evropským státem, který před riziky telekomunikačního vybavení od Huaweie oficiálně varoval. Firma má nejvíce patentů na rozvoj a výstavbu mobilních sítí páté generace (5G), které se nyní začínají po světě stavět a které mají přispět k rozvoji samořiditelných aut, digitalizace průmyslu nebo měst. Zvláště Američané se přitom obávají, že Huawei, známý pro své vazby na čínskou armádu, zmíněnou technologii zneužije ke špionáži.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak vypadá spolupráce české a americké vlády v bojkotu Huaweie?
  • Co se dá očekávat od Zemanovy schůzky s šéfem Huaweie?
  • Jak se ke kauze staví další evropské státy?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se