Desítky hasičů bojovaly v pondělí s rozsáhlým požárem Chotíkovského lesa na severním okraji Plzně za sídlištěm Lochotín.

Po 18:00 se jim podařilo zastavit šíření ohně, plameny však zasáhly plochu zhruba šesti hektarů a kouř byl vidět ze všech stran Plzně. Hasit pomáhal vrtulník s osmisetlitrovým bambivakem, který do večerních hodin dvacetkrát vyprázdnil na požářiště. Plnicí stanoviště bylo zřízeno na stanici Košutka. Nikdo nebyl zraněn.

Hasiči celou noc kontrolovali místo požáru, nyní je tam 13 jednotek, které do hloubky prolévají vodou lesní hrabanku, aby zlikvidovaly všechna skrytá ohniska. Zatím nelze odhadnout, jak dlouho budou v zásahu pokračovat, řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Podle předběžných informací způsobil oheň škodu asi 900 tisíc korun. Celou noc byli hasiči na místě, oheň se občas lokálně objevuje na různých místech, je ale lokalizovaný.

S ohněm bojovaly v pondělí desítky hasičů ze 16 jednotek, hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Jejich práci komplikovalo i velké množství přihlížejících, kteří se pohybovali po cyklostezkách a pěších trasách v oblíbeném lese pod vrchem Krkavec.

Do akce nasadili hasiči dron městské organizace Správy informačních technologií města Plzně, který pořizoval záběry požáru termokamerou.

Obecní les v katastru obce Chotíkov hojně navštěvují místní, hlavně z Lochotína. "Tam se mohlo stát cokoliv, nějaký nedopalek," řekla starostka Chotíkova Eva Hirschfeldová.

V Česku platí výstraha meteorologů před požáry kvůli suchému a teplému počasí.

Související