Případné hlasování o konci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ve funkci by bylo posledním hlasováním současné vlády ANO a ČSSD. Novinářům to při úterním zahájení kampaně ČSSD před eurovolbami řekl šéf sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček. Menší koaliční strana podle něj nevidí důvod k personálním a systémovým změnám na státních zastupitelstvích.

Spekulace o možném tlaku na odchod Zemana se objevily minulý týden poté, co oznámil rozhodnutí rezignovat ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Část opozice dává jeho odchod do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby premiér Andrej Babiš (ANO). Kněžínka ke 30. dubnu nahradí ve vládě Marie Benešová, která v pátek řekla, že s odvoláním Zemana nepočítá.

Hamáček novinářům řekl, že ministerstvo spravedlnosti je v gesci ANO a strany se dohodly na tom, že si nebudou kandidáty kádrovat. Odpovědnost za výběr Benešové je tak prý čistě na Babišovi. "Je to zkušená právnička, která v čele ministerstva už stála," uvedl Hamáček.

Ministr vnitra nevidí důvod zasahovat do systému státních zastupitelství. "Na toto bude sociální demokracie velice citlivá. Pokud by se mělo hlasovat o odvolání nejvyššího státního zástupce, tak to bude poslední hlasování této vlády. Pro nás by to byl důvod z vlády odejít," konstatoval Hamáček. "Věřím však, že platí ujištění našich partnerů, podle kterých k tomu nedojde," dodal na Twitteru.

Nevidí důvod ani ke změně zákona o státním zastupitelství. "Zatím není nic na stole. Očekávám, že takto zásadní změny by byly koaličně projednány a máme pro spory v koalici příslušné mechanismy," uvedl s tím, že další kroky nechce předjímat.

Benešová minulý týden uvedla, že se chce zaměřit především na boj s korupcí a na vytváření kvalitní legislativy. "Popírám čistky ve státním zastupitelství, to je prostě hysterie naprosto nesmyslná," řekla. "Kdybychom chtěli vyhodit Pavla Zemana, mohli jsme to udělat už dávno," řekl o víkendu deníku Právo Babiš.

Lidové noviny v sobotu upozornily, že Benešová bude mít možnost výrazně ovlivnit podobu justice výběrem šéfů klíčových institucí. V září končí předseda Vrchního soudu v Olomouci Robert Gryga, v lednu 2020 pak předseda pražského vrchního soudu Jaroslav Bureš. U vrchních soudů se rozhodují v odvolání nejzávažnější kauzy.

Příští rok mohou mít nové předsedy také Krajské soudy v Hradci Králové, v Českých Budějovicích, v Plzni i Městský soud v Praze, kde vyprší mandát Liboru Vávrovi. V roce 2021 přijdou obměny na krajských soudech v Brně či Ústí nad Labem.

TOP 09 znovu předloží novelu zpřesňující podmínky odvolávání vedoucích státních zástupců. Novela, kterou minulý rok odmítla sněmovna, má zajistit, že nejvyššího státního zástupce lze odvolat pouze kvůli zákonným důvodům. "Nyní tak může vláda učinit bez vysvětlení důvodu," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle Pospíšila nyní může ČSSD hlasováním o novele ukázat jasně svůj postoj.

Novelu sněmovna zamítla před rokem. Předlohu, která měla také pevně zakotvit funkční období vedoucích žalobců, označili kritici za nahodilou a nevhodnou. Podle předkladatelů z TOP 09 bylo hlavním cílem návrhu posílení nezávislosti státních zástupců vůči možným politickým vlivům.

Pro návrh na zamítnutí předlohy, jak jej v souladu se stanoviskem vlády podali poslanci ANO, hlasovalo 99 ze 146 přítomných poslanců. Proti bylo pět poslanců TOP 09.

Nejvyššího státního zástupce měla vláda jmenovat podle navrhované novely na deset let. Stejný člověk by funkci nemohl vykonávat opakovaně. Funkční období vrchních, krajských a okresních státních zástupců by bylo sedmileté. Nemohli by působit u stejného zastupitelství dvakrát po sobě. Předloha by rovněž zakotvila kvalifikační požadavky pro tyto žalobce. Náměstky vedoucích žalobců by jmenoval místo ministra spravedlnosti nejvyšší státní zástupce.

Vedoucí státní zástupci by mohli být podle novely odvoláni pouze rozhodnutím kárného soudu v kárném řízení pro závažné porušení svých povinností. Nyní může nejvyššího státního zástupce odvolat vláda bez uvedení důvodu, ostatní vedoucí státní zástupce pak ministr spravedlnosti pro závažné porušení povinností.

Lidovci vyzvou vládu, aby kvůli výměně ministrů požádala o důvěru

Opoziční KDU-ČSL vyzve vládu, aby znovu požádala Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Důvodem je značná obměna ministrů. Pokud tak kabinet neučiní, považují lidovci za logické debatovat o vyvolání hlasování o nedůvěře, řekl na úterní tiskové konferenci před schůzí sněmovny předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Kvůli "personálnímu zemětřesení" ve vládě lidovci navrhnou zařazení mimořádného bodu na jednání sněmovny.

Poslanci se sejdou tento týden na dvou schůzích. Řádná začíná v úterý ve 14:00 a poslanci se na ní mimo jiné vrátí k debatě o předloze KSČM o takzvaném zdanění církevních restitucí, kterou vetoval Senát. Na čtvrtek je svolána z popudu opozičních ODS, pirátů a KDU-ČSL mimořádná schůze k výroční zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), k hrozícímu schodku státního rozpočtu a k údajnému střetu zájmů premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše.

"Kvůli personálnímu zemětřesení ve vládě navrhneme zařazení mimořádného bodu na jednání Poslanecké sněmovny. Navíc vyzveme vládu, aby znovu požádala sněmovnu o důvěru. Při tak značné obměně ministrů je to podle nás slušnost a samozřejmost," uvedli v úterý lidovci na Twitteru. Podle Výborného by to bylo nejlepší spojit s hlasováním o některém ze zásadních vládních zákonů. "Pokud vláda nepožádá o důvěru ve spojitosti s hlasováním o některém ze zákonů, potom je na místě vyvolat hlasování o nedůvěře této vládě," řekl Výborný.

Kromě Kněžínka odchází z vlády také ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková  (všichni za ANO). Ťok a Kněžínek se rozhodli k rezignaci sami, Nováková odchází na přání Babiše. Prezident Miloš Zeman jejich nástupce jmenuje 30. dubna. Ministerstvo průmyslu povede dosavadní místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, ministerstvo dopravy náměstek majetkového úřadu Vladimír Kremlík.

Výborný se domnívá, že by vláda měla požádat o obnovení důvěry krátce po jejich jmenování.