Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou ve středečním úvodním kole podpořila sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) totiž pokuty lidi odrazují od toho, aby častěji měnili operátory a tím je vybízeli k zlevňování služeb. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi by podle novely měla klesnout z 20 na pět procent z ceny, která ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. V případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících jejího trvání nehradili nic. Doba pro převedení čísla při změně mobilního operátora by se měla zkrátit z deseti na dva dny. Zákazník by při přechodu ke konkurenci také nemusel kontaktovat svého dosavadního operátora.

Poslanec ANO Patrik Nacher avizoval pozměňovací návrh, který by měl předlohu dál upřesnit. Například převod čísla by měl trvat dva pracovní, nikoli dva kalendářní dny, aby byla lhůta splnitelná, když zákazník ukončí smlouvu v sobotu nebo v neděli. Měl by třeba také vzniknout kalkulátor, díky němuž by si klienti mohli nezávisle porovnat ceny jednotlivých operátorů.

Nejsilnější opoziční ODS sice předlohu podporuje, soudí však, že problém současných cen v zásadě nevyřeší. "Jediné, co může pomoci, je zvýšení konkurence vstupem nového operátora," řekl předseda občanskodemokratických poslanců Zbyněk Stanjura.

Piráti ve středu stáhli svůj návrh novely stejného zákona, která počítala se snížením pokuty za přechod k jinému operátorovi rovněž na pět procent. Ve sněmovně je ještě návrh poslanců TOP 09, kteří chtějí zkrátit výpovědní lhůty u smluv s mobilními operátory maximálně na sedm dní. Týkalo by se to smluv na dobu neurčitou, které lze nyní vypovědět nejdříve za 30 dní.

Snížení, respektive zrušení pokut za předčasné ukončení smlouvy kritizují poskytovatelů internetu.

Provideři chápou snahu zvýšit konkurenci na mobilním trhu, na němž dominuje trojice operátorů T-Mobile, O2 a Vodafone. Na trhu s pevným internetem, kde zmíněná trojice rovněž působí, ale služby poskytuje přes tisíc dalších providerů. "Takže jde o vysoce konkurenční prostředí," uvádí šéf internetové ISP Alliance Štěpán Beneš.

Podle něj silná konkurence přivedla poskytovatele internetu před lety k tomu, aby od svých klientů přestali vybírat poplatky za instalaci přípojky. "Právě takový náklad ve výši dvou či tří tisíc korun se rozpouští do ceny alespoň dvouletého úvazku. Tím získává provider garanci, že se mu investice do zřízení přípojky vrátí," uvádí Beneš. Dodává, že navržený zákaz smluvních sankcí může ceny na trhu zvýšit.

S přispěním Jana Úšely.