Loni na přelomu ledna a února kurz posílil až k úrovni 25,20 korun za euro. Naplňovaly se tak predikce většiny ekonomů ohledně jejího zpevňování. Zhruba od poloviny loňského dubna však došlo k obratu trendu - zájem zahraniční investorů o českou měnu (ale i další měny rozvíjejících se zemí) ochladl v reakci na dění v globální ekonomice, ať už to byla rostoucí hrozba obchodních válek, vážné hospodářské problémy Turecka, nejistota okolo brexitu či zpomalování evropské i světové ekonomiky.

Příliš nepomohlo ani loňské pětinásobné zvýšení základní úrokové sazby ze strany České národní banky.

V současnosti se ekonomové tuzemských finančních institucí shodují, že pro další vývoj kurzu koruny bude klíčové chování zahraničních investorů a spekulantů. Ti během intervencí České národní banky, které probíhaly od listopadu 2013 do dubna 2017, vykoupili velké množství korun. "Dalo by se říci, že zahraniční investoři nakoupili koruny na mnoho let dopředu," řekl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Ke zpevňování koruny tak nedochází ani přes dobrý výkon české ekonomiky a vyšší úrokové sazby v porovnání s eurozónou, jelikož posílení koruny je následováno uzavíráním pozic a realizováním zisků zahraničními finančními institucemi, což vede následně k jejímu oslabení.

Investoři navíc v současnosti v podstatě neočekávají další zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky v tomto roce a naopak nevylučují snižování sazeb v roce příštím. "Úrokový rozdíl oproti eurozóně se tak bude uzavírat a zahraniční investoři nebudou mít důvod zvyšovat nebo otevírat nové pozice v korunách," uvedla Eliška Jelínková, ekonomka Raiffeisenbank.

Související

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.