Po celém Česku platí výstraha před požáry. Meteorologové odhadují, že by ji koncem týdne mohli odvolat. Na obzoru je i déšť. Zlepšení ale bude jen krátkodobé. "Situace nevypadá moc dobře. Faktem je, že v okolních zemích už se vyskytly větší požáry, třeba nad 500 hektarů. My jsme zatím měli štěstí," říká Martin Možný z Českého hydrometeorologického ústavu.

Letošní rok už je šestý suchý v řadě. "Problém, který teď máme, je, že spadne plus minus stejně srážek, ale zvyšují se teploty. Když sem dopadá více slunečního záření, zvyšuje se i výpar," vysvětluje Možný v rozhovoru pro HN. "Pokud bychom chtěli změnu, muselo by se začít ochlazovat. Vzhledem ke změně klimatu ale naopak čekáme, že se teploty budou zvyšovat. Musel by přijít, já nevím, například výbuch supervulkánu, který by oteplování třeba na tři roky zastavil," dodává.

Jaký je výhled na léto? Když už je v dubnu takové sucho, dá se předpokládat, že v létě to bude ještě horší?

Čekáme, že tento rok může být značně rizikový. Viz rok 2012, který byl na Moravě velmi suchý. Morava tehdy začínala s meteorologickými podmínkami, které odpovídají letošním. Respektive letošní rok je ještě horší. Tehdy byl požár v Bzenci na moravské Sahaře. Tam byly velké problémy.

Optimální podmínky pro vznik přírodních požárů jsou čtyři – dlouhodobé sucho, zdroj vznícení, požární počasí a pak jsou rizikové lokality, eventuálně typ porostu, který je hořlavější. První faktor je splněn. Dlouhodobé sucho tu je a bude v této sezoně s největší pravděpodobností trvat. Teď bude záležet na požárním počasí.

Lesní porosty reagují na sucho s určitým zpožděním. Teď jsou napadené kůrovcem, nestačí se odklízet. Je tam hodně hořlavého materiálu. Situace nevypadá moc dobře.

Faktem je, že v okolních zemích už se vyskytly větší požáry, třeba nad 500 hektarů. My jsme zatím měli štěstí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.