Český statistický úřad bude sbírat anonymní data o krátkodobých pronájmech přes platformu Airbnb. Využije je pro statistiky o cestovním ruchu. Údaje podle ČSÚ navíc pomohou zpřesnit výpočty sdílené ekonomiky. Osobní data uživatelů platformy Airbnb statistici používat nebudou. ČSÚ o tom uzavřel s Airbnb dohodu, která je podle něj první svého druhu ve střední a východní Evropě, informoval ve středu mluvčí statistiků Jan Cieslar.

"Periodicita je zatím roční. Budeme získávat základní data o počtech a základní struktuře ubytovaných hostů," řekl ČTK. Statistici mají podle místopředsedy úřadu Jaroslava Sixty sice dobrý přehled o kapacitách a návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení, chybí jim ale detailnější informace o dalších typech ubytování.

"To je dnes nabízené hlavně přes sdílenou ekonomiku a zde si vypomáháme různými zdroji a odhady," dodal Sixta. Partnerstvím chtějí Airbnb a ČSÚ přispět k větší otevřenosti, aby veřejnost a instituce měly detailnější informace o situaci v cestovním ruchu.

Airbnb funguje v Česku od roku 2009. Počet hostů ubytovaných v celém Česku prostřednictvím této on-line aplikace předloni meziročně vzrostl o 52 procent na 1,02 milionu. Na počtech přenocování v Praze se platforma podílela častěji než v Londýně, Amsterdamu a Berlíně. Na trhu působí ale i společnosti jako Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

Asociace hotelů a restaurací loni v říjnu poukazovala na to, že se nárůst ubytování přes tyto aplikace negativně projevuje v obsazenosti pražských hotelů. Vliv mají i na růst cen klasických nájmů v centru Prahy. Podle loňské analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) je takto v nejužším historickém centru Prahy používán každý pátý byt.

O zvýšení poplatků z ubytovacích kapacit jednala sněmovna ve druhém čtení v polovině dubna. Poplatek za hosty by odváděli právě i ubytovatelé v soukromí, tedy pronajímatelé zapojení například do služby typu Airbnb.

 

Související