V archivu britského spisovatele Anthonyho Burgesse se podařilo najít nedokončené pokračování jeho nejslavnějšího románu Mechanický pomeranč, o jehož existenci dosud neměli znalci jeho díla ani tušení. Informoval o tom ve čtvrtek server BBC. Druhý díl svého opus magnum Burgess nazval A Clockwork Condition (Mechanický stav) a mělo jít o filozoficko-esejistickou knihu. Nikdy ji však nedopsal. Podle všeho se totiž rozhodl, že jeho talent spočívá spíše v psaní beletrie, napsal BBC.

Rukopis o 200 stranách se podařilo objevit mezi dalšími písemnostmi, které Burgess po své smrti v roce 1993 zanechal ve svém domě v italském Braccianu. Dokumenty převzala Nadace Antonyho Burgesse se sídlem v Manchesteru a ve spolupráci s literárními vědci je postupně zpracovává.

Román Mechanický pomeranč vyšel v roce 1962 a celosvětově proslul poté, co jej roku 1971 zfilmoval americký režisér Stanley Kubrick. Antiutopie o násilnostech, které bezmyšlenkovitě a pro zábavu páchá v nespecifikované budoucnosti v Londýně gang mladistvých, je často interpretována jako óda na svobodu jednotlivce a kritika všech režimů, které ji omezují. Sám autor však měl k tomuto románu značně problematický vztah, což ostatně vyplývá i z jeho druhého dílu.

"Toto pozoruhodné pokračování Mechanického pomeranče vrhá jiné světlo na Burgesse, ale i na Kubricka a na kontroverze kolem známého románu… rozšiřuje jeho názory na zločin, trest a potenciálně škodlivé účinky vizuální kultury," uvedl na dotaz BBC šéf Burgessovy nadace, profesor Andrew Biswell.

Burgess napsal přes třicet románů, dvoudílnou autobiografii, dvě knihy pro děti a složil také několik symfonií a muzikál.

Tento pátek se v londýnském Design Museu otevírá rozsáhlá výstava věnovaná Stanleymu Kubrickovi, kde návštěvníci uvidí i řadu artefaktů spojenou s natáčením filmu Mechanický pomeranč.