Představitelé evropských nacionalistických stran ve čtvrtek podpořili kampaň hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) pro evropské volby. Předseda SPD Tomio Okamura chce s šéfy krajně pravicových uskupení Marine Le Penovou z Francie a Geertem Wildersem z Nizozemska spolupracovat na omezování pravomocí Evropské unie. Na čtvrtečním zahájení kampaně SPD v Praze se pak střetli příznivci a odpůrci hnutí. Objevilo se i několik potyček. Lidi demonstrující proti SPD policisté z místa akce vytlačili. Deset lidí zadrželi za neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

"Já bych hlasoval pro vystoupení (z EU), protože současná EU musí skončit," řekl Okamura na setkání s šéfkou Národního sdružení (bývalé Národní fronty) Le Penovou a předsedou Strany pro svobodu Wildersem, kteří také usilují o oslabení role EU. Wilders řekl, že EU je nedemokratická a chce rozbít identity národních států. Podle Le Penové by národní státy měly mít možnost samy si vybrat, na jakých projektech se chtějí podílet.

Předseda SPD věří, že nacionalistická frakce Evropa národů a svobody (ENF), do níž patří SPD stejně jako strany Le Penové a Wilderse, se může po volbách stát druhým nejsilnějším subjektem v Evropském parlamentu. Podle posledních průzkumů sice může ENF posílit asi o polovinu, mezi nejsilnější by se ale ani tak nedostala. Průzkumy jí přisuzují páté místo zhruba se třetinou europoslanců proti nejsilnějším evropským lidovcům.

Při příležitosti zahájení kampaně SPD se odpoledne také sešli její příznivci na pražském Václavském náměstí na demonstraci proti "diktátu Evropské unie". Na místě jich bylo několik stovek, ačkoliv pořadatelé demonstrace podle seznamu povolených akcí na webu magistrátu očekávali tisíce účastníků. Na akci zahrála kontroverzní kapela Ortel, jejíž frontman Tomáš Ortel (rodným příjmením Hnídek) dříve působil v neonacistické skupině Conflict 88. S projevy pak vystoupil Okamura, lídr kandidátky SPD pro evropské volby Ivan David i Le Penová a Wilders.

V dolní i horní části náměstí se shromáždili názoroví odpůrci SPD. Nesli transparenty, třeba s nápisem "Chceme žít v EU, dokonce i s vámi", a píšťalkami či činely se snažili přehlušit akci SPD. Přesný počet účastníků všech dnešních demonstrací v centru Prahy není znám. Telefonní operátor T-Mobile sdělil, že na Václavském náměstí byl v podvečer dvojnásobný počet aktivních uživatelů v síti oproti běžnému dni.

Na situaci dohlížely desítky policistů, včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým střetům mezi příznivci a odpůrci SPD se ale zabránit nepodařilo. Policisté několikrát vyzvali lidi protestující proti akci SPD, aby odešli z horní části náměstí. "V horní části Václavského náměstí desítky osob vytrvale narušují průběh řádně oznámené akce, a to i přes opakované policejní výzvy. Policisté jsou nuceni použít donucovací prostředky," sdělila policie na Twitteru. Deset lidí policisté zadrželi kvůli neuposlechnutí výzvy úřední osoby, podle policie nebyl při zásahu nikdo zraněn.

Vedle demonstrací proti SPD na Václavském náměstí se také konala manifestace platformy Proti projevům nenávisti na náměstí Míru. Kromě zástupců iniciativy na akci vystoupili s projevy i bratr šéfa SPD Hayato Okamura (KDU-ČSL) či europoslanec Jaromír Štětina (ESO).

Na akci SPD hajloval muž oblečený ve vojenské uniformě s českou vlajkou. Policie už údajně zjistila jeho totožnost a případné protiprávní činy bude řešit.