Ve všech pražských tramvajích je od pátku možné platit jízdné bezkontaktní platební kartou. Dosud to šlo pouze v některých vozech. Strojky, u nichž si cestující jízdenku koupí, jsou vždy u prostředních dveří vozů. Pražský dopravní podnik (DPP) loni v listopadu podepsal čtyřletou smlouvu se společností Bankovní informační technologie, která přístroje do tramvají instalovala. Firmě patřící ČSOB zaplatí DPP provizi 1,99 procenta z ceny jízdenky. V několika českých městech platba kartou v MHD funguje už delší dobu.

Nejdříve byly v Praze platební přístroje v tramvajích číslo 18 a 22. "Zkušební provoz bezkontaktních terminálů se skvěle osvědčil. Chceme směřovat DPP ke smart společnosti a přispívat k naplnění cíle Prahy jako smart city. V metru každý týden instalujeme v průměru čtyři platební terminály umožňující bezkontaktní nákup jízdenek," uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Přístroj funguje tak, že jakmile cestující nastoupí a přiloží k přístroji kartu, vyjede mu jízdenka, kterou si na něm předtím navolil. Zakoupená jízdenka z tohoto terminálu již obsahuje údaje o platnosti a dále se již neoznačuje. Většinu jízdenek si takto kupují Češi, a to 54 procent všech prodaných lístků. Mezi cizinci nejčastěji Američané, Poláci a Němci. Ročně se prodá bezkontaktní platbou několik tisíc jízdenek.

Platit jízdné bezkontaktní platební kartou lze i v autobusové lince číslo 119 a na lince AE, která spojuje centrum města s letištěm v Ruzyni, a v příměstských autobusech. V budoucnu mají být ve všech autobusech MHD. "Na letošek připravujeme výběrové řízení na bezkontaktní terminály v autobusech. Během příštího roku by tak bezkontaktní nákup jízdenek kartou měl být k dispozici ve všech prostředcích MHD," uvedl Witowski.

Kartou mohou v MHD zaplatit cestující například v Ostravě, stejně tak mohou lidé platit v Karlových Varech nebo Liberci a dalších městech.

Související