Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 28. května, loni to bylo 22. května. Češi tak budou na stát letos pracovat 148 dní. Za meziročním zhoršením je především zpomalení hospodářského růstu, informoval v pondělí v tiskové zprávě institut.

Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

"Je skvělé, že už třetí rok za sebou máme Den daňové svobody už v květnu. Letos však budeme na stát vydělávat o týden déle. Na vině je zpomalení hospodářského růstu, tedy už nevyděláváme tolik, aby to vláda nestihla utratit za nás," uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. Upozornil, že za první československé republiky byl den daňové svobody v polovině února.

Letošní den daňové svobody je v ČR o den později než průměr Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Celosvětově nejlepšího výsledku dosáhlo letos Irsko, kde měli den daňové svobody 5. dubna. Tento týden, 3. května, nastane den daňové svobody v Litvě a Švýcarsku. Naopak nejpozději bude den daňové svobody ve Finsku (9. července) a ve Francii (22. července).

Liberální institut při výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 23. června. Daňoví poplatníci tak budou podle výpočtů Deloittu letos pracovat na odvod daní 174 dní, o den méně než loni.