Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se sejde s čínským velvyslancem v Česku Čang Ťien-minem. Chce si s ním promluvit o neshodě kolem zastavených koncertů PKF - Prague Philharmonia. Turné pražských filharmoniků se mělo uskutečnit letos na podzim, ale Čína povolení jejich plánovaných 14 koncertů zrušila. Podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) se tak stalo kvůli výrokům pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti). Praha pod jeho vedením například vyvěsila tibetskou vlajku a začala jednat s Pekingem o vyškrtnutí bodu, kterým Praha uznává jednotnou Čínu, ze společné sesterské smlouvy.

Ještě před schůzkou Petříček ověří informace, které o zrušeném turné publikovala v posledních hodinách česká média. Pokud se potvrdí, ponese na velvyslanectví jasný vzkaz, že by Čína neměla míchat politiku a kulturu. 

"Je nešťastné, pokud by právě kulturní obec měla být omezovaná kvůli nějakým nesouladům v politice," reagoval na situaci Petříček.

"Pro mě je nešťastné, aby se spojovala politika a kultura. Kultura je od toho, aby lidi spojovala a sbližovala - a umělci by neměli být trestaní za to, že mají nějaké názory," uvedl dále ministr zahraničí.

Video: Zrušené turné v Číně? Ještě jednáme, ale jde o reakci na slova primátora, říká Otépka

O zrušeném turné hovořil i ministr kultury Staněk. Řekl to po schůzce s čínským ministrem kultury Luo Šu-kangem. Podle Staňka se se zrušením vystoupení v Číně setkávají instituce, které mají v názvu "pražský".

PKF - Prague Philharmonia naplánovala sérii koncertů na podzim. Čína turné povolila - právě povolení je přitom v této zemi podmínkou pro to, aby tu zahraniční umělci mohli vystoupit. Následně se ale filharmonici dozvěděli, že tamní ministerstvo kultury akci zrušilo.

"Musíme důrazně odmítnout podmínky čínské strany, kdy je znovupovolení k vystoupení podmiňováno kritickým okomentováním výroků a postojů vedení hlavního města
Prahy směrem k Čínské lidové republice," řekl předseda správní rady orchestru PKF - Prague Philharmonia Martin Klimpl.

"Chtěl bych poděkovat členům Pražské komorní filharmonie, kteří odmítli čínskou variaci na komunistickou antichartu a nezřekli se svého města. S podobným požadavkem budou zřejmě osloveny i další pražské kulturní instituce," reagoval primátor Hřib.

Související
Související