Jak vypadal každodenní život lovců mamutů, kteří se na našem území vyskytovali před dvaceti až třiceti tisíci lety, zkoumají archeolog Martin Novák i paleoantropoložka Sandra Sázelová v brněnském Archeologickém ústavu, který spadá pod Akademii věd.

Proč se lovci mamutů vyskytovali zrovna na Moravě?

Novák: Kultura gravettien, laické veřejnosti známá především jako kultura lovců mamutů, se v Evropě vyskytovala před dvaceti až třiceti tisíci lety, u nás byly významnými lokalitami Pavlov a Dolní Věstonice na jižní Moravě. Lovecko-sběračské skupiny se tehdy adaptovaly na příchod poslední doby ledové, která vyvrcholila zhruba před dvaceti tisíci lety, následkem čehož kultura gravettien jako taková zanikla.

Tato kultura měla obrovské geografické rozšíření - vyskytovala se od Portugalska po Ural. Jednotlivé komunity měly společnou technologii pro výrobu nástrojů, vyráběly i Venuše, které byly nalezeny nejen v Dolních Věstonicích nebo Pavlově, ale třeba i ve Francii, Rakousku, na Ukrajině. Bylo to jejich kulturní vyjádření. Ve střední Evropě se tato kultura projevovala tím, že se specializovala na lov velké stádní zvěře - sobů a mamutů. I proto se u nás vžil výraz lovci mamutů, a to také díky knize Lovci mamutů od Eduarda Štorcha. Morava sloužila jako migrační koridor stádovité zvěře ze severu na jih, a i proto bylo pro lovce výhodné tato zvířata zde lovit. Ti lidé ale byli nomádi, nezůstávali pouze na jednom místě.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.